تنش ایروان - باکو؛ نخست‌وزیر ارمنستان و رئیس‌جمهور آذربایجان دیدار می‌کنند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۲

خبرگزاری اینترفاکس به نقل از شورای امنیت ارمنستان گزارش داد که نیکول پاشینیان نخست‌وزیر این کشور و الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان در اسپانیا دیدار خواهند کرد.

دبیرکل سازمان ملل پیشتر از هر دو کشور خواسته بود که آتش‌بس را حفظ کنند.

به گزارش اینترفاکس، قرار است دیدار رهبران هر دو کشور روز پنجشنبه ( ۱۳ میزان) اتفاق بیفتد.

برای زمینه‌سازی دیدار آقایان پاشینیان و علی‌اف، آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان ابتدا به بروکسل خواهد رفت.

او روز سه‌شنبه (۴ میزان) با حکمت حاجی‌اف، مشاور سیاست خارجی رئیس‌جمهور آذربایجان در بروکسل دیدار و درباره جزئیات مذاکرات پیش رو گفت‌وگو می‌کند.

قرار است آرمن گریگوریان در بروکسل با مشاوران امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، اولاف شولز صدراعظم آلمان و چارلز میشل رئیس شورای اتحادیه اروپا نیز دیدار کند.

آذربایجان روز سه‌شنبه، ۲۸ سنبله، با اطلاع روسیه و ترکیه، عملیات نظامی خود را در منطقه قره‌باغ کوهستانی آغاز کرد.

گغام استپانیان، کمیسر حقوق بشر در قره‌باغ گفته است که در پی اقدامات ارتش جمهوری آذربایجان در این منطقه، حداقل ۲۰۰ نفر کشته و ۴۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

حکمت حاجی‌اف، مشاور رئیس‌جمهور آذربایجان در امور سیاست خارجی پس از حمله این کشور به قره‌باغ گفت اگر نظامیان در قره‌باغ سلاح خود را زمین بگذارند، عفو می‌شوند.

با گذشت ۲۴ ساعت از حمله آذربایجان، ارمنی‌های منطقه قره‌باغ کوهستانی با میانجیگری روسیه برای آتش‌بس و قبول شرط آذربایجان موافقت کردند.

آذربایجان و ارمنستان هر دو مدعی مالکیت قره‌باغ هستند و از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، چندین بار درگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، در نشست مقامات ارمنستان و آذربایجان در اسپانیا، رئیس‌جمهور فرانسه، صدر اعظم آلمان و رئیس شورای اروپا هم حضور خواهند داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سفیران
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.