پاپ فرانسیس: کشورها در مورد کمک تسلیحاتی به اوکراین، "بازی" را کنار بگذارند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۲

رهبر کاتولیک‌های جهان می‌گوید بعضی کشورها که به اوکراین سلاح می‌فرستادند، حالا می‌خواهند از این کار دست بکشند.او بدون اشاره به دولتی خاص، از آنها خواست تا با اوکراین "بازی" نکنند.

قبلاً، پاپ فرانسیس کمک سلاح به اوکراین را اخلاقی دانسته بود.

رویترز گزارش داد که پاپ فرانسیس روز شنبه در حین بازگشت از شهر مارسی در فرانسه به خبرنگاران گفت از این که تلاش‌هایش برای آمدن صلح در اوکراین نتیجه نداده، ناراحت است.

به دنبال آن، او ناگهان به نقش شرکت‌های سلاح‌سازی اشاره کرد و گفت: «به نظر می‌رسد که این جنگ تنها برای منافع روسیه و اوکراین تعیین کننده نیست، بلکه پای فروش تسلیحات و تجارت سلاح نیز در میان است.»

او افزود: «ما نباید با مرگ‌و‌زندگی این مردم بازی کنیم. ما باید به آنها کمک کنیم که مشکل خود را حل کنند…اکنون دیده می‌شود که برخی کشورها پای خود را پس می‌کشند و نمی خواهند [به اوکراین] سلاح دهند.»

سخنگوی واتیکان بعداً در مورد اظهارات رهبر کاتولیک‌ها وضاحت داد و گفت این اظهارات به معنای آن نیست که پاپ فرانسیس در جنگ اوکراین جانب کشوری را می‌گیرد یا از حکومت‌ها می‌خواهد که به اوکراین سلاح بفرستند یا نفرستند.

متئو برونی گفت: «این اظهارات درباره عواقب صنعت سلاح‌سازی بود: پاپ می‌خواست بگوید که فروشندگان سلاح هزینه‌ای بابت انتخاب‌های شان نمی‌پردازند، بلکه این مردم عادی مانند اوکراینی‌ها اند که هزینه را می‌پردازند و شهید می‌شوند.»

شماری از حکومت‌های غربی، مانند امریکا با فشارهای سیاسی در داخل مواجه اند تا از ارسال سلاح به اوکراین خودداری کنند یا از میزان آن بکاهند.

پاپ فرانسیس با این که تجارت بین‌المللی سلاح را محکوم کرده است، اما سال گذشته گفت که کمک تسلیحاتی به اوکراین از لحاظ اخلاقی درست است. زیرا، آنها از خود در برابر تهاجم روسیه دفاع می‌کنند.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
خبرها
سفیران

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.