راهپیمایی '۴۰ هزار نفری' در اسپانیا علیه عفو جدایی‌طلبان کاتالونیا

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۲

ده‌ها هزار اسپانیایی در اعتراض به برنامه احتمالی پدرو سانچز، نخست‌وزیر موقت، برای عفو جدایی‌طلبان کاتالونیا در مادرید تظاهرات کردند.

آنها ادعا کردند که آقای سانچز در پی شکست انتخاباتی، می‌خواهد در قدرت بماند.

مقام‌ها شمار معترضان را «۴۰ هزار» نفر تخمین زدند.

حامیان حزب محافظه‌کار اپوزیسیون خلق (PP) با تکان دادن پرچم‌های اسپانیا، از سراسر این کشور برای شرکت در تظاهرات به مادرید سفر کردند.

در همین حال پدرو سانچز، نخست‌وزیر موقت روز یکشنبه تظاهرات هواداران خود را در گاوا، نزدیک بارسلونا، پایتخت منطقه‌ای کاتالونیا برگزار کرد.

او در این تظاهرات اشاره‌ای به عفو جدایی‌طلبان نکرد، اما گفت که سوسیالیست‌ها می‌خواهند شکاف‌های اجتماعی بر سر بحران کاتالونیا را التیام بخشند.

او به هواداران خود گفت: «ما در تلاش هستیم ورق را برگردانیم».

اقدام سانچز برای عفو جدایی‌طلبان بی‌پیشینه نیست. در سال ۲۰۲۱ او ۹ جدایی‌طلبی را که به خاطر نقش‌شان در مبارزات استقلال زندانی بودند، عفو کرد.

تنش بین دولت مرکزی اسپانیا و جدایی‌طلبان کاتالونیا از سال‌ها پیش در این کشور جریان دارد. اسپانیا در سال ۲۰۱۷ شاهد برگزاری یک همه‌پرسی برای استقلال کاتالونیا بود.

با این حال، این همه‌پرسی به جای آرام کردن تنش‌ها، زمینه‌ساز نزاعی جدید در این کشور شد. پارلمان محلی کاتالونیا همه‌پرسی استقلال را تایید کرد، ولی دولت مرکزی این همه‌پرسی را غیرقانونی خواند.

در ادامه این رویدادها، دولت مرکزی اسپانیا دست به بازداشت شماری از فعالان جدایی‌طلب زد که باعث دامنه‌دار شدن اختلافات در این مورد شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها