وزیر خارجه اندونزیا در مجمع عمومی سازمان ملل خواستار لغو ممنوعیت آموزش دختران افغان شد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۲

وزیر خارجه اندونزیا در هفتادوهشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل خواستار لغو ممنوعیت آموزش دختران و زنان در افغانستان شد.

رتنو مرسودی گفت که مقام‌های اندونزیایی هرچه آنچه در توان دارند برای تضمین حقوق زنان و دختران در افغانستان انجام می‌دهند.

او گفت این مسئولیت جمعی است که از منافع مردم افغانستان حمایت شود.

اندونزیا پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان است و پیش از این هم از طالبان خواسته بود که محدودیت‌های وضع شده علیه زنان را لغو کند.

مقام‌های بسیاری از کشورهای اسلامی در سخنرانی‌های خود در مجمع عمومی سازمان ملل از طالبان خواستند که ممنوعیت آموزش دختران را بردارد.

انور ابراهیم، نخست‌وزیر مالزیا روز جمعه (۳۱ سنبله) در سخنرانی خود در این مجمع گفت که که سلب حق آموزش دختران نقض آموزه‌های اسلام است. او از طالبان خواست که از سیاست‌های تبعیض‌آمیز خود علیه زنان و دختران دست بردارند.

طالبان پس از ورود دوباره به کابل در اسد ۱۴۰۰، جلو ورود دختران به مکاتب مکاتب بالاتر از صنف ششم را گرفتند. این گروه با گذشت بیش از دو سال به درخواست‌های داخلی و جهانی برای بازگشایی مکاتب اعتنا نکرده است.

فعالان حقوق بشر می‌گویند طالبان دست‌کم ۶۵ قانون برای حذف زنان از زندگی عموم برای حذف زنان از عرصه‌های زندگی عمومی وضع کرده است.

طالبان خواست کشورها برای لغو محدودیت‌ها بر زنان را دخالت در امور خود خوانده‌ و تاکنون در مورد زمان بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران چیزی نگفته‌ است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
خبرها
سفیران

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.