معترضان در کانادا در اعتراض به قتل یک سیاستمدار جدایی‌طلب سیک، علیه هند تظاهرات کردند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۳

ده‌ها سیک‌ روز دوشنبه در اعتراض به کشته شدن هردیپ سینگ نیجار، در مقابل نمایندگی‌های دیپلوماتیک هند در کانادا تظاهرات کردند.

این تظاهرات پس از آن صورت می‌گیرد که نخست وزیر کانادا احتمال دست داشتن ماموران هندی در ترور او را مطرح کرده است.

حدود ۱۰۰ معترض در تورنتو پرچم هند را سوزاندند و با کفش به مقوای نرندرا مودی، نخست‌وزیر هند ضربه زدند. علاوه بر این، حدود ۲۰۰ معترض نیز در مقابل قنسولگری هند در شهر ونکوور تجمع کردند.

در اتاوا نیز حدود ۱۰۰ نفر در مقابل سفارت هند تجمع کردند و پرچم‌‌های زرد زرنگی را به اهتزاز در آوردند که اشاره‌ای به حمایت آن‌ها از تبدیل منطقه پنجاب هند به کشوری مستقل برای سیک‌ها بود.

رشما سینگ بولیناس، یکی از تظاهرکنندگان در اتاوا گفت: «ما واقعا از جستین ترودو سپاسگزاریم. کانادا باید بر هند فشار بیاورد تا کشتار مردم بی‌گناه را در آینده متوقف کند.»

برخی از معترضان در تورنتو و اتاوا خواستار اخراج سنجی کمار ورما، سفیر هند در کانادا شدند که پیشتر گفته بود مقامات از تظاهرات مطلع شده‌اند و امنیت را تامین می‌کنند.

جستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا روز ۲۷ سنبله در پارلمان گفت که نهادهای امنیتی این کشور در مورد دست داشتن ماموران حکومت هند در قتل یک رهبر جامعه سیک‌های ولایت بریتش کلمبیا تحقیق می‌کنند. همچنین، حکومت کانادا یک دیپلومات ارشد هندی را از این کشور اخراج کرد.

هند ادعای ترودو را «پوچ» خواند و صدور ویزه برای شهروندان کانادا متوقف کرد.

کانادا محل زندگی حدود ۷۷۰ هزار سیک است و بالاترین جمعیت سیک‌ها در خارج از ایالت زادگاه‌ آن‌ها در پنجاب به حساب می‌آید. بخشی از آنها از ایجاد دولت «خالصتان» برای سیک‌های ایالت پنجاب هند حمایت می‌کنند.

سیک‌ها تنها ۲ درصد از جمعیت ۱.۴ میلیاردی هند را تشکیل می‌دهند که اکثریت آن‌ها در پنجاب، ایالت ۳۰ میلیونی، زندگی می‌کنند.خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.