ده‌ها جنگجوی طالبان در بامیان مردم را حبس کردند و 'قبر سید' و 'گور دختر پادشاه' را کندند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۴

چندین منبع در بامیان به افغانستان اینترنشنال گفتند ده‌ها جنگجوی طالبان در غرب ولسوالی پنجاب روستاییان را حبس کردند و در دو گور به جستجوی آثار تاریخی به کاوش خودسرانه پرداختند.

به گفته منابع، طالبان زیارتگاهی موسوم به «قبر سید» و گوری معروف به «دختر پادشاه» را کاوش کردند.

این منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند که ابتدا ۴۰ تا ۵۰ نفر مسلح ناشناس عصر روز دوشنبه (سوم میزان) سوار بر چندین موتر هایلکس و فرونر به این منطقه آمدند.

به گفته آنها، این افراد اهالی منطقه را در یک مسجد حبس کردند، تلفن‌های همراه آنها را گرفتند، آنتن تلفن‌ها را در منطقه از کار انداختند و محافظان آنها را هم تحت نظارت قرار دادند.

منابع ما افزودند که این افراد با اطلاع مقام‌های محلی طالبان در زیارتگاهی موسوم به «قبر سید» و گوری معروف به «دختر پادشاه» در منطقه‌ای موسوم به «کوتل جمالی» تا دیروقت شب مشغول کاوش بودند.

برپایه اظهارات منابع محلی، مردم موضوع را به مقام‌های محلی طالبان در ولسوالی پنجاب گزارش دادند و آنها نیروهای پولیس را به سوی منطقه مورد نظر اعزام کردند، ولی این نیروها به دستور عبدالله سرحدی، والی طالبان از میانه راه بازگشتند.

منابع ما گفتند که شمار افراد مسلح روز سه‌شنبه (چهارم میزان) به حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر رسید. به گفته آنها، ظاهراً ماموران اداره استخبارات طالبان هم در میان آنها حضور دارند.

گفته شده که آنها با تجهیزات پیشرفته مشغول کاوش هستند و به افراد محلی اجازه نمی‌دهند که به محل کاوش بروند.

با این حال، منابعی که با افغانستان اینترنشنال صحبت کردند، گفتند که به نظر می‌رسد این افراد مربوط به گروه طالبان باشند و مقام‌های طالبان هم از هدف آنها آگاه هستند.

به گفته این منابع، تا اکنون مشخص نیست که این افراد در نتیجه این کاوش‌ها به چه چیزی دست یافته‌اند، اما باور بر این است که آنها در جستجوی آثار تاریخ در گور «دختر پادشاه» و «قبر سید» واقع در «کوتل جمالی» هستند.

این در حالی است که پس از روی کار آمدن طالبان، خبرهایی از کاوش‌های غیرقانونی در اطراف پیکره‌های بودا و شهر ضحاک در مرکز ولایت بامیان هم پخش شده است.

برخی منابع گفته‌اند که عبدالله سرحدی، والی طالبان در بامیان از این کاوش‌ها آگاه بوده، ولی برای جلوگیری از آن اقدام لازم نکرده است.

طالبان در سال ۱۳۷۹ دو پیکره بزرگ بودا در بامیان را با وجود اعتراضات گسترده داخلی و بین‌المللی منفجر کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

فرسوده و صادراتی
سفیران
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.