روسیه در شورای امنیت می‌گوید داعش در افغانستان تقویت شده است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۴

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت درباره افغانستان گفت که کشورش نگران خطرات گروه‌های تروریستی در افغانستان برای امنیت منطقه است.

خانم یِویستیگنیوا گفت که گروه‌های تروریستی مانند داعش، در افغانستان «تقویت» شده‌اند.

او افزود گروه‌های تروریستی در افغانستان، با راه‌اندازی حملات و «رادیکال کردن جوانان» در پی بی‌ثبات‌سازی منطقه هستند.

آنا یِویستیگنیوا در بخشی از سخنانش گفت که تلاش‌های طالبان برای از بین بردن تهدیدات در افغانستان کافی نبوده و خطر گسترش تروریسم از این کشور به منطقه به ویژه آسیایه میانه، همچنان باقی است.

این مقام روسی گفت که مقابله طالبان با تهدیدات به تنهایی مشکل خواهد بود و نیاز به همکاری همه‌جانبه کشورهای منطقه دارد.

او همچنین خواستار ادامه کمک‌های بشردوستانه جامعه جهانی به افغانستان شد اما گفت که کشورش نگران کارمندان یوناما است که در افغانستان کمک‌های بشردوستانه ارایه می‌کنند.

او از طالبان خواست که مکاتب دخترانه را باز کنند و حکومت فراگیر تشکیل دهند.

در همین حال، نماینده چین در نشست شورای امنیت گفت که افغانستان در مرحله حیاتی بازسازی قرار دارد و طالبان اقدامات «فعالانه‌» در زمینه آوردن ثبات و رشد اقتصادی انجام داده است. ژانگ جون گفت که در نتیجه اقدامات طالبان، وضعیت امنیتی در افغانستان ثبات پیدا کرده و خشونت به گونه قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

نماینده چین در ملل متحد همچنین اضافه کرد که جمع‌آوری مالیات و میزان صادرات و واردات در افغانستان افزایش یافته است. ژانگ جون تصریح کرد که باید به «پیشرفت‌های مثبت» در افغانستان تحت کنترول طالبان «اعتراف» و این تلاش‌ها تقویت شود.

با این حال، نماینده چین در ملل متحد اضافه کرد که افغانستان همچنان با چالش‌ها در حوزه‌هایی نظیر وضعیت بشری، تهدیدات تروریسم و حقوق زنان و دختران مواجه است.

نماینده چین گفت که کشورش انتظار دارد طالبان با تشکیل حکومت فراگیر، رعایت حقوق زنان، دختران و اقلیت‌های قومی در جهت تامین منافع مردم افغانستان قدم بگذارد.

نماینده چین در سازمان ملل در بخشی از سخنانش خواستار تعامل کشورهای جهان با طالبان شد.

ژانگ جون همچنین از جامعه جهانی خواست که با ارایه کمک‌های بشردوستانه به دور از مسائل «ایدئولوژیک و سیاسی»، به حمایت از مردم افغانستان ادامه دهد.

این دیپلومات چینی مسدودشدن داراهایی بانک مرکزی افغانستان توسط امریکا را «غیرقانونی» خواند. او با با اشاره به ادعای امریکا که گفته بود ۳.۵ میلیارد دالر این پول‌ها برای استفاده در امور رشد اقتصتادی و کمک‌های بشردوستانه و برای مردم افغانستان به بانکی در سویس منتقل شده، گفت که «یک ذره آن هم به افغان‌ها نرسیده است.»

ژانگ جون گفت که این دارایی‌ها به مردم افغانستان تعلق دارد و از امریکا خواست که فورا و بدون قید و شرط آن را بازگرداند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سفیران
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.