نشست فرمت مسکو با تاکید بر تشکیل حکومت فراگیر و تامین حقوق زنان در افغانستان پایان یافت

جمعه ۱۴۰۲/۰۷/۰۷

نشست فرمت مسکو با تاکید بر تشکیل حکومت فراگیر و تامین حقوق زنان در افغانستان تحت کنترول طالبان پایان یافت.

شرکت‌کنندگان این نشست در اعلامیه پایانی خود بر تامین حقوق آموزش و کار دختران و زنان، برابری جنسیتی و مشارکت اقوام در قدرت تاکید کردند.

نشست فرمت مسکو روز جمعه (هفتم میزان) در شهر کازان روسیه برگزار شد و اعلامیه پایانی آن را وزارت خارجه روسیه در اختیار رسانه‌ها قرار داد.

نمایندگان ویژه و مقامات ارشد هند، ایران، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، ترکمنستان و اوزبیکستان، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی و ترکیه در این نشست حضور داشتند. امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، به عنوان مهمان دعوت شده بود.

در اعلامیه پایانی این نشست آمده است که شرکت‌کنندگان از وضعیت سیاسی و امنیتی افغانستان ابراز نگرانی کردند.

آنان از طالبان خواستند که برای مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله داعش گام‌های جدی بردارد و از تبدیل شدن افغانستان به کانون تروریسم جلوگیری کنند.

در اعلامیه این نشست همچنین از طالبان خواسته شده تا همکاری خود را با کشورهای منطقه در مبارزه با تهدیدات تروریستی و ​​قاچاق مواد مخدر از خاک افغانستان افزایش دهد.

نمایندگان همه کشورهای شرکت‌کننده در این نشست تاکید کردند که هیچ پیشرفتی در تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان صورت نگرفته است؛ حکومتی که بازتاب‌دهنده منافع همه گروه‌های قومی-سیاسی در این کشور باشد.

آن‌ها همچنین از طالبان خواستند که برای تکمیل روند صلح و ایجاد دولت متوازن، فراگیر و پاسخگو در افغانستان با نمایندگان گروه‌های قومی-سیاسی گفت‌وگو کند.

در بیانیه پایانی این نشست آمده است: «ما از مقامات کنونی افغانستان خواستیم تا شرایط لازم را برای بهبود سطح زندگی مردم افغانستان، جلوگیری از مهاجرت بیشتر و بازگشت مهاجران ایجاد کنند.»

اشتراک‌کنندگان خواستار احترام به حقوق اساسی و آزادی‌های مردم در افغانستان از جمله حقوق برابر برای کار، تحصیل و عدالت بدون در نظر گرفتن جنسیت، قومیت و مذهب شدند.

آنان گفتند: «ما بر نگرانی‌ها در مورد ممنوعیت کار برای زنان و تحصیل برای دختران تمرکز کردیم و از مقامات افغانستان خواستیم تا آموزش مدرن را مطابق با معیارهای بین‌المللی در مکاتب ترویج کنند.»

آنان همچنین امریکا را مسئول وضعیت فعلی افغانستان دانستند و گفتند این کشور باید مسئولیت خود را در قبال بازسازی این کشور پس از جنگ به رسمیت بشناسد و دارایی‌های افغانستان را به صورت فوری آزاد کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نمادهای عصر ما: چه گوارا
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.