یوناما در سالگرد حمله به کاج: در کنار قربانیان و خانواده‌های این رویداد وحشتناک می‌ایستیم

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۸

یوناما به مناسبت اولین سالگرد حمله انتحاری به آموزشگاه کاج گفت که این سازمان در کنار قربانیان و کسانی که در این رویداد و دیگر حوادث خشونت‌آمیز در افغانستان آسیب دیدند ایستاده است.یوناما گفته در حمله به این آموزشگاه ۵۴ تن کشته و ۱۱۴ نفر زخمی شدند که بیشتر آنها دختران هزاره بودند.

یوناما روز شنبه در یادداشتی در شبکه اجتماعی اکس، این حمله را وحشتناک خوانده است.

پارسال در ۸ میزان یک عامل انتحاری خود را در یکی از سالن‌های مرکز آموزشی کاج در غرب شهر کابل که پر از دانش‌آموزان بود منفجر کرد. این انفجار در صنف آمادگی کانکور رخ داد.

یوناما تاکید کرده که دهه‌ها درگیری و حملات بی‌شمار صدمات جبران‌ناپذیری به بار آورده و خانواده‌ها را بدون پاسخ، عدالت یا حسابدهی رها کرده است.

نمایندگی سازمان ملل افزوده که این سازمان همچنان از افغانستانی دفاع می‌کند که همه بتوانند بدون ترس به زندگی روزمره خود بپردازند و عاملان خشونت‌ها پاسخگو باشند.

آموزشگاه کاج یک مرکز آموزشی خصوصی بود که دانش‌آموزان برای آمادگی کانکور سراسری در آن آموزش می‌دیدند.

با گذشت یک سال از این حادثه تاکنون هیچ گروهی مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.

چند هفته پس از این حمله سخنگوی طالبان گفت که این گروه شش تن از اعضای گروه داعش را در شهر کابل کشته است. ذبیح‌الله مجاهد گفته بود که این افراد در انفجار مسجد وزیر اکبرخان، حمله بر آموزشگاه کاج و شماری از حملات بر مناطق غیرنظامی دیگر دست داشتند.

این حمله واکنش‌های گسترده بین‌المللی را برانگیخت. شماری زیادی از کشورها و شورای امنیت سازمان ملل این حمله را محکوم کردند.

در پی این حمله فعالان حقوق بشر گفتند که هزاره‌ها به صورت هدفمند مورد حمله قرار می‌گیرند و شهروندان افغانستان در کشورهای مختلف تظاهرات کردند.

معترضان و فعالان حقوق بشر از کشورها و سازمان ملل خواستند که این کشتار هدفمندانه را به عنوان «نسل‌کشی هزاره‌ها» به رسمیت بشناسند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
خبرها
سفیران

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.