گزارش شارلی ابدو: افغانستان با امنیت ناپایدار و گروه‌های مسلح، یک مقصد گردشگری پرخطر است

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۸

مجله فرانسوی شارلی ابدو گزارش داد که گردشگران ماجراجو برای سفر به افغانستان با مشکلات اداری و امنیتی روبه‌رو هستند.

طبق این گزارش، هرچند مشکلات امنیتی که خود طالبان مسبب آن بودند حالا برطرف شده اما خطر داعش، آدم‌ربایی و دستگیری همچنان بالاست.

شارلی ابدو در این گزارش که با عنوان «افغانستان طالبان، یک مقصد توریستی مد روز» به نشر رسیده به سراغ گردشگران ماجراجویی رفته که تصمیم گرفته‌اند به افغانستان ممنوعه تحت کنترول طالبان سفر کنند.

گزارش با تاکید به مخاطرات امنیتی که با سفر به افغانستان همراه است، نوشته است افغانستان به دلیل وضعیت امنیتی ناپایدار و وجود گروه‌های جنگی مسلح به عنوان یک مقصد گردشگری پرخطر شناخته می‌شود.

این مجله با اشاره به تلاش‌های طالبان برای تبلیغ گردشگری در افغانستان نوشته که این گروه در تلاش است تا با جذب گردشگران به افغانستان منابع مالی جدیدی کسب کنند اما گردشگران برای سفر به افغانستان با موانع پیچیده و زمان‌گیر اداری روبه رو می‌شوند.

گزارش به تلاش‌های جدیدی از یک زوج فرانسوی برای تبلیغ گردشگری در افغانستان اشاره کرده که به تازگی یک آژانس مسافرتی به نام "Unique Afghanistan" راه انداخته‌اند و توریستان را به افغانستان جذب می‌کنند.

این زوج باور دارد که حضور توریست‌ها می‌تواند به کشور افغانستان کمک کند و از طریق آشنایی مردم با فرهنگ‌ها و مشاغل مختلف آن‌ها، به توسعه کشور کمک کند.

گزارش به نقل از ادعای مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان نوشته که سالانه افغانستان تا ۲۰ هزار گردشگر خارجی دارد آماری که مورد بررسی دقیق قرار نگرفته و تایید نشده است.

یکی از این مشکلات مطرح شده، اجرای مراحل ثبت نام و درخواست‌های ویزا و مجوزهای مورد نیاز برای سفر به افغانستان است.

در همین حال گردشگران معمولاً باید با یک راهنما همراه باشند و نمی‌توانند به تنهایی به سفر بروند که به گفته شماری از آنان این اجبار تجربه سفر را برای برخی گردشگران تغییر داده است.

یکی از موانعی که گردشگران به خصوص گردشگران زن به آن اشاره کرده‌اند محدودیت‌های فرهنگی است.

شارلی ابدو در این گزارش به سراغ دو زن گردشگری رفته که ناراحتی خود را از بروکراسی و رفتار با زنان ابراز می‌کنند.

زمانی که خبرنگار از آنها می‌خواهد تا بیشتر از تجربه سفر خود به افغانستان صحبت کنند گفت‌وگوی آنها از سوی راهنمای سفر این دو زن قطع می‌شود.

راهنما در برابر اصرار خبرنگار از شرایط سفر پرمخاطره‌ای که این زنان در پیش گرفته‌اند می‌گوید: «شما بدون شک موضوعات سیاسی را مطرح خواهید کرد و من نمی‌خواهم به زندان بروم.»

گزارش در ادامه می‌نویسد که این نوع برخورد خود مدرکی است که نشان می‌دهد که هنوز خیلی وقت است که افغانستان به یک مکان گردشگری تبدیل شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.