یونیسف: مدیترانه به گورستانی برای کودکان و آرزوهای‌شان بدل شده است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۹

صندوق کودکان سازمان ملل با انتقاد از سیاست‌های مهاجرتی جامعه جهانی گفت مدیترانه به گورستان کودکان و آرزوهای‌شان تبدیل شده است.

مدیر منطقه‌ای یونیسف برای اروپا و آسیای مرکزی گفت نبود همکاری در زمینه سیاست‌های مهاجرتی باعث این تراژدی شده است.

رجینا دی دومینیسیس روز جمعه، هفتم میزان، در مصاحبه‌ای مطبوعاتی در دفتر سازمان ملل در ژنو سوئیس گفت تعداد پناهجویان کودک و بزرگسال کشته‌شده در دریای مدیترانه در تابستان امسال در مقایسه با تابستان پارسال سه برابر شده است.

این در حالی است که آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در هفتم میزان اعلام کرد که حدود ۱۸۶ هزار مهاجر و پناهنده در سال جاری میلادی وارد جنوب اروپا شده‌اند که اکثریت قریب به اتفاق آنان در ایتالیا هستند. در همین مدت دو هزار و ۷۷۸ مورد مرگ نیز ثبت شده است.

این آمار در مقایسه با آمار کشته و ناپدید‌شدگان دریای مدیترانه در مدت مشابه سال ۲۰۲۲ که هزار و ۶۸۰ نفر بود، افزایش قابل توجهی یافته است.

به گفته دی دومینیسیس، سفرهای دریایی پناهجویان در مدیترانه غالبا از طریق قایق‌هایی ناایمن انجام می‌شود که اساسا برای حرکت در آب‌وهوای نامساعد منطقه کارآمد نیستند.

مدیر منطقه‌ای یونیسف اما تاکید کرد که مرگ گسترده کودکان در مدیترانه تنها به استفاده از قایق‌های ناایمن برنمی‌گردد، بلکه سیاست‌های مهاجرتی جامعه بین‌المللی نیز در این فاجعه تاثیرگذار است.

دی دومینیسیس اعلام کرد که امسال ۱۱ هزار و ۶۰۰ کودک بدون والدین یا سرپرست قانونی از طریق دریای مدیترانه وارد ایتالیا شده‌اند که این رقم نشان‌دهنده افزایش ۶۰ درصدی در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته است.

او همچنین تصمیم اتحادیه اروپا را برای بازنگری در سیاست‌های مهاجرتی خود، فرصتی برای در نظر گرفتن حقوق کودکان و حفاظت از آن‌ها دانست.

یونیسف ۲۳ سرطان گذشته نیز اعلام کرده بود که دست‌کم ۲۸۹ کودک در سال جاری میلادی هنگام تلاش برای عبور از دریای مدیترانه از شمال آفریقا جان خود را از دست داده یا ناپدید شده‌اند. این سازمان گفت آمار واقعی به احتمال زیاد بالاتر است، چرا که بسیاری از کشتی‌های غرق‌شده ثبت نشده بودند.

سواحل جنوبی ایتالیا با نزدیک‌ترین فاصله از سواحل شرقی دریای مدیترانه، مقصد شمار زیادی از مهاجران غیرقانونی در سال‌های گذشته بوده است.

طبق گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت، تاخیر در امدادرسانی به پناهجویان از سوی دولت‌های اروپایی باعث بروز حوادثی مرگ‌بار در مسیر مدیترانه مرکزی است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
افغانستان و همسایگانش
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها