نماینده جمهوری اسلامی: یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های نشست فرمت مسکو تشکیل گروه تماس بود

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۹

نماینده ایران در امور افغانستان خبر داد که یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های نشست فرمت مسکو، تشکیل گروه تماس کشورهای همسایه و منطقه بود.

حسن کاظمی قمی گفته با تشکیل این گروه می‌توان همکاری اقتصادی و امنیتی در مرزها و داخل خاک افغانستان را عملیاتی کرد.

نشست فرمت مسکو درباره افغانستان هفتم میزان در شهر کازان روسیه برگزار شد.

نمایندگان ویژه و مقامات ارشد هند، ایران، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، ترکمنستان و اوزبیکستان، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی و ترکیه در این نشست حضور داشتند. امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، به عنوان مهمان دعوت شده بود.
خبرگزاری تسنیم روز یکشنبه (نهم میزان) گزارش داد که حسن کاظمی قمی در گفت‌وگو با صدا و سیمای ایران، پس از اجلاس فرمت مسکو درباره تصمیم‌های آن صحبت کرده است.

حسن کاظمی قمی گفته است: «کشورهای همسایه به این جمع‌بندی رسیدند که باید در یک حرکت دسته‌جمعی و ابتکار منطقه‌ای، ضمن همکاری با حاکمان کابل، شرایط را در افغانستان تغییر دهند.»
به گفته او، کشورهای حاضر در اجلاس مسکو اتفاق نظر داشتند که لازمه بهبود اوضاع در افغانستان، تشکیل دولتی است که مورد اعتماد مردم و پاسخگو باشد.
نماینده ویژه رئیس‌جمهور ایران در امور افغانستان گفته که در این نشست به هیئت طالبان گفته شد که اگر حمایت کشورهای منطقه و همسایگان را می‌خواهند، باید دولتی پاسخگو و مورد اعتماد مردم این کشور شکل بگیرد.

در اعلامیه پایانی نشست فرمت مسکو، که وزارت خارجه روسیه آن را منتشر کرد، بر تشکیل حکومت فراگیر، تامین حقوق آموزش و کار دختران و زنان، برابری جنسیتی و مشارکت اقوام در قدرت در افغانستان تاکید شده است.
حسن کاظمی قمی در عین حال موضوع آب را یکی از نگرانی‌های دیگر همسایگان افغانستان دانسته است.
کاظمی قمی تاکید کرد: «موضوع آب ممکن است برای کشورهای همسایه افغانستان نگرانی‌هایی ایجاد کند، به همین علت این مسئله مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت و مواضع و حساسیت کشورهای منطقه به امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان گوشزد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
خبرها
سفیران
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.