سیگار: حدود هزار مدرسه دینی جدید در وزارت حج و اوقاف طالبان ثبت شده است

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۹

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان اعلام کرد که حدود هزار مدرسه دینی جدید در وزارت حج و اوقاف طالبان ثبت شده است.

سیگار گفته طالبان مکاتب دولتی را به مدرسه دینی تمام‌وقت تبدیل کرده و از بودجه دولتی و «کمک‌ها» این مدارس را حمایت می‌کند.

در گزارش سیگار آمده که طالبان از «کمک‌ها» برای حمایت مدارس دینی استفاده کرده‌اند، اما توضیح داده نشده که آیا منظورش کمک‌های بشردوستانه‌ای است که جامعه جهانی برای رسیدگی به بحران بشری به آژانس‌های تحت مدیریت سازمان ملل می‌فرستد یا خیر.

سیگار روز جمعه، ۲۸ میزان، گزارش تازه‌ای را منتشر کرد که در بخشی از آن به افزایش شمار مدارس دینی در افغانستان پرداخته است.

وزارت معارف طالبان پیش از این اعلام کرده بود که در دو سال گذشته حدود ۱۴ هزار مدرسه دینی در چهارچوب وزارت معارف این گروه ثبت شده و طالبان تقریبا ۲۰۰ میلیون افغانی به این مدارس دینی کمک کرده است.

کارمندان مکاتب ابتدایی و متوسطه افغانستان در گفت‌وگو با سیگار گفته‌اند وزارت معارف طالبان توجه ویژه‌ای به ایجاد مدارس دینی دارند.

بر مبنای این گزارش، طالبان در چندین ولایت ساختمان‌ها و تاسیسات تربیت معلم و مکاتب ابتدایی و متوسطه را به مدرسه دینی تبدیل کرده و فرایند جذب معلم برای مدارس دینی را آغاز کرده‌اند.

وزیر معارف طالبان پیش از این اعلام کرده بود که ملا هبت‌الله، رهبر این گروه صد هزار بست جدید را برای گماشتن معلم مدارس دینی در سراسر افغانستان تایید کرده است.

در گزارش سیگار آمده که مدارس دینی بخشی از نظام آموزش غیررسمی هستند که مربیان آن «علمای دین» و «روحانیون» هستند که فقط دروس دینی را تدریس می‌کنند و هیچ برنامه درسی معیاری برای مدارس وجود ندارد.

سیگار دریافته که پس ممنوعیت آموزش دختران توسط دختران، برخی از آنان در مدارس دینی، ثبت‌نام کرده‌اند.

افرادی از ۱۰ ولایت افغانستان که با رویترز مصاحبه کرده، گفته‌اند مراجعه دختران به مدارس دینی اغلب به خاطر آموزش، دوست‌یابی و بیرون شدن از چهاردیواری خانه انجام شده است.

براساس آمار رسمی وزارت معارف طالبان در مجموع، آمار طلبه مدارس دینی دولتی و خصوصی در سرتاسر کشور به ۹۳۰ هزار و ۹۵۰ نفر می‌رسد. از این میان ۹۴ هزار و ۶۱۲ طلبه دختران‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.