مقام امریکایی: هیچ نشانه‌ای از قصد ایران یا نیروهای نیابتی آن برای تسریع درگیری وجود ندارد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۸

فرستاده ویژه امریکا در امور بشردوستانه خاورمیانه گفته هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که ایران یا گروه‌های نیابتی آن در منطقه قصد تسریع درگیری فراتر از جنگ اسرائیل با حماس را داشته باشند.

دیوید ساترفیلد افزود: «اما ضروری است که ایران و حزب‌الله اقدامات تحریک‌آمیز انجام ندهند.»

تهران به صورت مکرر حمایت علنی خود را از گروه‌های شبه‌نظامی مانند حماس و حزب‌الله لبنان اعلام کرده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران نیز گفته بود: «جنایت‌های رژیم صهیونیستی از خطوط قرمز فراتر رفته است و این امر چه بسا همه را به تحرک وادارد.»

از سوی دیگر، گروه های شبه نظامی تحت حمایت ایران در سوریه و عراق اخیرا حملاتی را علیه پایگاه‌های امریکا در منطقه انجام داده است.

در پی این حملات امریکا از حمله به تاسیسات ایران در شرق سوریه خبر داد. رئیس جمهور امریکا گفته در صورت لزوم بار دیگر تاسیسات ایران را در منطقه هدف قرار خواهد گرفت.

ساترفیلد روز پنجشنبه ۱۸ عقرب، تاکید کرد که تباد‌ل‌ آتش با حزب‌الله در امتداد مرز اسرائیل با لبنان احتمال اشتباه محاسباتی را افزایش می‌دهد.

ساترفیلد در یک نشست آنلاین با خبرنگاران گفت: «ما معتقد نیستیم که درگیری با لبنان و اسرائیل به هیچ وجه اجتناب ناپذیر باشد.» او گفت واقعیت اکنون این است که هیچ نشانه‌ای از هیچ طرفی وجود ندارد که قصد تسریع درگیری یا جنگ را داشته باشد.
با این‌حال چندی پیش محمدرضا قرایی آشتیانی، وزیر دفاع ایران به امریکا هشدار داد که جنگ غزه را فورا متوقف و آتش‌بس برقرار کند «در غیر آن صورت ضربات سنگینی خواهید خورد.»

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران نیز گفته بود: «جنایت‌های رژیم صهیونیستی از خطوط قرمز فراتر رفته است و این امر چه بسا همه را به تحرک وا دارد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سفیران
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.