روزنامه پاکستانی دان: سیاست امنیتی خارجی پاکستان در قبال افغانستان شکست خورده است

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۹

روزنامه دان نوشته «معمای» کنونی افغانستان، نشان‌دهنده شکست سیاست امنیتی و خارجی پاکستان است که در جستجوی «عمق استراتژیک» در همسایه غربی خود بود.

مقامات پاکستان پیش از این گفته بودند با حمایت از طالبان به دنبال دست یافتن به "عمق استراتژیک" در افغانستان‌اند.

این روزنامه روز جمعه، ۱۹ عقرب، نوشت که حکومت پاکستان باید اشتباهات حکومت‌های قبلی این کشور را درک کند و از تکرار آنها جلوگیری کند.

"اسلام‌آباد روح طالبان را نشناخته است"

روزنامه پاکستانی دان در سرمقاله‌اش راجع به اظهارات تند اخیر نخست‌وزیر این کشور، نوشته وقتی طالبان در افغانستان به قدرت رسیدند، قرار بود پاکستان «دوستان قابل اعتمادی» در کابل داشته باشد، اما «شاید دولت پاکستان روح طالبان را به درستی نشاخته است.»

این روزنامه با اشاره به اظهارات انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر پاکستان که طالبان را مسئول افزایش حملات تحریک طالبان پاکستان در این کشور دانسته، نوشت که آن‌چه در این میان «عذاب‌آورتر» است، این است که زمانی مقام‌های پاکستانی طالبان را «بچه‌های ما» می‌دانستند.

در این مقاله گفته شده بسیاری از رهبران طالبان در جریان حضور نیروهای امریکایی در افغانستان، به عنوان مهمانان تحریک طالبان پاکستان به این کشور پناه بردند.

سرمقاله دان با شاره به این موضوع پرسیده است که آیا طراحان سیاست پاکستان واقعاً انتظار داشتند که طالبان افغان ملزم به اجرای عرف «پشتون‌والی» و قوانین مذهبی، «رفقای سابق» خود را از کشورشان اخراج کنند؟

دان تاکید کرد که رژيم قبلی طالبان، ترجیح داد به جای سپردن اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده به غرب، حکومت خود را سقوط دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.