عفو بین‌الملل: خبرنگاران به ده‌ها مرکز بازداشت مهاجران در پاکستان دسترسی ندارند

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۹

عفو بین‌الملل گفته پاکستان خبرنگاران را از دسترسی به ده‌ها مرکز بازداشت مهاجران افغان محروم کرده است.

این سازمان می‌گوید این مراکز طبق قانون مشخصی ایجاد نشده‌ و در برخی از آن‌ها حق داشتن وکیل یا ارتباط با اعضای خانواده از مهاجران سلب شده است.

عفو بین‌الملل گفته که چنین مراکزی ناقض حق آزادی و دادرسی عادلانه هستند و همگانی نشدن اطلاعات، کار خانواده‌ها را برای ردیابی عزیزان‌شان دشوار می‌کند.

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه با نشر بیانیه‌ای از پاکستان خواست بازداشت، اخراج و آزار و اذیت جمعی مهاجران افغان را فورا متوقف کند.

این سازمان گفته اگر پاکستان اخراج‌ها را فورا متوقف نکند، هزاران افغان در معرض خطر، به‌ویژه زنان و دختران را از دسترسی به امنیت، آموزش و معیشت محروم خواهند شد.

در بیانیه این سازمان آمده از هزاران پناهجوی افغان به‌عنوان ابزار سیاسی استفاده می‌شود و در بحبوبه نقض حقوق بشر و وقوع یک فاجعه انسانی، آن‌ها به افغانستان تحت کنترول طالبان فرستاده می‌شوند که ممکن است جان و کلیت زندگی‌شان به خطر بیفتد.

لیویا ساکاردی، معاون منطقه‌ای عفو ​​بین‌الملل برای جنوب آسیا در بیانیه‌ای گفت: «هیچ‌کس نباید در معرض اخراج اجباری دسته‌جمعی قرار گیرد، و پاکستان بهتر است تعهدات حقوقی بین‌المللی خود، از جمله اصل عدم بازگرداندن پناهجویان را به خاطر بسپارد».

عفو بین‌الملل گفته عدم شفافیت کامل و روند قانونی و پاسخگویی در مورد بازداشت‌ها و اخراج‌ها در هفته گذشته این سازمان را نگران کرده و این نگرانی با افزایش موارد آزار و اذیت و خصومت علیه مهاجران در پاکستان تشدید شده است.

مقام‌های پاکستانی گفتند ۴۹ مرکز بازداشت برای اخراج مهاجران افغان ایجاد شده است

عفو بین‌الملل همچنین از بازداشت افغان‌هایی خبر داده که مدارک معتبر داشته و برخی از آن‌ها مجبور شده‌اند در برابر رهایی‌شان مبالغ هنگفتی به پولیس بپردازند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها