دادستان دادگاه بین‌المللی کیفری از تحقیق درباره گروگانگیری حماس خبر داد

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۹

کریم خان، دادستان ارشد دادگاه بین‌المللی کیفری، گفته است که دفترش درباره حمله پانزدهم میزان حماس به اسرائیل و گروگانگیری این گروه فعالانه تحقیق خواهد کرد.

او گروگانگیری، شکنجه و قتل را غیراسلامی و ناقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی دانسته است.

کریم خان هشدار داده است: «مسئولان سازماندهی و اجرای جنایات هفتم اکتبر (پانزدهم میزان) باید بدانند که دفتر من فعالانه در حال بررسی این جرایم است.»

دادستان دادگاه بین‌المللی کیفری هم کشته شدن کودکان و افراد بیگناه در حملات اسرائیل و هم حمله پانزدهم میزان حماس به اسرائیل و گروگانگیری این گروه را نکوهش کرده است.

او با اشاره به سفر اخیرش به گذرگاه رفح، میان نوار غزه و مصر، نوشت که قوانین بشردوستانه بین‌المللی دقیقا برای چنین وضعیتی به میان آمده است.

کریم خان همچنین با اشاره به سخنان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل که گفته بود «حتی جنگ هم قانونی دارد»، نوشت که این همان قانون دادگاه بین‌المللی کیفری است.

دادستان دادگاه بین‌المللی کیفری جنگ غزه را بخشی از «بیماری همه‌گیر ضدبشری» در جهان دانسته است. او در مقاله‌ای نوشت که این بیماری از غزه تا دارفور، روهینگیا، اوکراین و افغانستان را فراگرفته و باعث رنج عمیق انسانی شده است.

مقاله آقای خان روز جمعه (۱۹ عقرب) در چند نشریه معتبر بین‌المللی از جمله گاردین، شرق‌الاوسط، استاندارد، و نیو استریتس تایمز منتشر شد.

دادستان دادگاه بین‌المللی کیفری نوشت: «در حال حاضر ما شاهد بیماری همه‌گیر غیرانسانی هستیم. برای جلوگیری از گسترش آن باید به قانون متوسل شویم.»

او افزود که این «بیماری همه‌گیر غیرانسانی از دارفور تا اوکراین، از وضعیت اسفبار زنان و دختران در افغانستان تا صداهای خاموش شده پناهجویان روهینگیایی در میانمار و اکنون تراژدی غیرقابل تحمل در حال تعمیق میان اسرائیل و فلسطین در حال تهدید به گسترش است.»

به باور کریم خان، نقطه مشترک همه این واقعیت‌ها «ناکامی در ارزش دادن به زندگی همه مردم» است.

دادستان دادگاه بین‌المللی کیفری تاکید کرده است: «ما نمی‌توانیم به خود اجازه دهیم که تا این سطح کرخت شویم. باید به یاد داشته باشیم کسانی را می‌بینیم از زیر آوار بیرون آورده شده‌اند یا کسانی که منتظر خبر ربوده شدن یا کشته شدن اعضای خانواده خود هستند، مانند ما هستند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
نمادهای عصر ما: چه گوارا
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.