فعالان حقوق بشر می‌گویند هزاران افغان که از آزار و اذیت طالبان می‌ترسند برای اینکه پولیس پاکستان آن‌ها را به کشورشان برنگرداند، مخفی شده‌اند.

یک فعال پاکستانی گفت زنان و دختران زیادی هستند که ترجیح می‌دهند بمیرند اما به افغانستان اخراج نشوند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید با ده‌ها مهاجر بدون مدرک صحبت کرده که از ترس اخراج شدن، پنهان شده‌اند.

به گفته رویترز این افراد عمدتا به‌دلیل سابقه فعالیت‌های سیاسی یا هنری، تعلق داشتن به اقلیت‌های قومی و مذهبی از ترس آزار و آذیت طالبان به پاکستان فرار کرده‌اند.

یک زن ۲۳ ساله از مخفی‌گاه خود به رویترز گفت: «دروازه از بیرون قفل است... ما در داخل زندانی شده‌ایم، نمی‌توانیم بیرون بیاییم، نمی‌توانیم چراغ ها را روشن کنیم، حتی نمی‌توانیم با صدای بلند صحبت کنیم.»

او گفت دوستان محلی دروازه را قفل زده‌اند تا همسایگان تصور کنند که این خانه خالی است.

طبق این گزارش، برخی حامیان محلی مهاجران در تهیه مواد غذایی و سایر مواد مورد نیاز به افغان‌هایی که مخفی شده‌اند، کمک می‌کنند.

فعالان حقوق بشر گفتند که این زن ۲۳ ساله یکی از هزاران افغان است که از ترس اخراج به افغانستان و آزار و آذیت طالبان خود را مخفی کرده است.

سیجال شفیق، یک فعال حقوق بشر ساکن کراچی که به افغان‌ها کمک می‌کند، از جمله فعالانی است که از دادگاه عالی خواسته‌اند برنامه اخراج را متوقف کند.

او به رویترز گفت: «من چندین زن و دختر را می‌شناسم که می‌گویند ترجیح می‌دهند بمیرند تا به زیر سلطه طالبان برگردند.»

شفیق افزود بسیاری این زنان و دختران به او گفتند که غیرممکن است در افغانستان تحت کنترول طالبان رویاهای‌ تخصصی‌شان را برآورده کنند.

پولیس پاکستان عملیات جمع‌آوری مهاجران افغان را تشدید کرده است

البته همزمان با فعالان حقوق بشر پاکستانی سازمان ملل، گروه‌های حقوق بشر از جمله عفو بین‌الملل و سفارت‌خانه‌های غربی از پاکستان خواسته‌اند دست از اخراج مهاجران افغان بکشد.

پولیس پاکستان به صاحبان خانه هشدار داده اگر به مهاجران افغان خانه بدهند جریمه خواهند شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.