مقاله سخنگوی سابق تی‌تی‌پی در وبسایت متعلق به طالبان: پاکستان و داعش دو روی یک سکه‌اند

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۰

المرصاد، وبسایت متعلق به استخبارات طالبان روز شنبه، ۲۰ عقرب مقاله‌ای از احسان‌الله احسان، سخنگوی سابق تحریک طالبان پاکستان را منتشر کرد.

سخنگوی سابق تی‌تی‌پی در مقاله‌ای که به زبان اردو منتشر شده حکومت پاکستان و داعش را دو روی یک سکه خوانده است.

در یادداشت این مقام تی‌تی‌پی آمده «داعش را ایالات متحده امریکا به کمک پاکستان برای مقابله با طالبان وارد افغانستان کرده است».

احسان الله احسان ادعا کرده که پایه‌های داعش خراسان در افغانستان «مصنوعی» است و نیروهای «غیبی» آنرا «بزرگ‌نمایی» می‌کنند.

سخنگوی سابق تی‌تی‌پی ادعا کرده است که حافظ سعید، امیر داعش در ولایت خراسان «با افسران پاکستانی در این کشور دید و بازدید داشته و سندهایی را امضا کرده است.

به گفته او بر بنیاد این توافق‌نامه، داعش تشکیلاتی در پاکستان ایجاد نکرد و افغانستان را در محور عملیات‌های خود قرار داد.

در این یادداشت همچنین ادعا شده است که نیروهای وابسته با داعش در افغانستان از طریق پاکستان، تجهیز مالی و لوژستیکی می‌شود.

احسان‌الله احسان ادعا کرده است که حافظ سعید ماموریت داشت تحریک طالبان پاکستان را با فروپاشی مواجه کند و مسیر جنگ تی‌تی‌پی را از پاکستان به سوی افغانستان منحرف کند.

آقای احسان در مقاله خود پرسیده در حالی که امیر خراسان یک پاکستانی است، چرا نام ولایت خود را «خراسان» گذاشته است.

او افزوده است در حالی که حافظ سعید، نخست نبرد خود را علیه حکومت پاکستان آغاز کرده بود، بعدا به «جهاد» در افغانستان رو آورد. او پرسیده که دلایل این تغییر مسیر چه بود. «آیا جهاد در پاکستان به پیروزی رسید؟»

المرصاد، یک وبسایت متعلق به استخبارات طالبان افغانستان است که به‌طور معمول تبلیغات علیه داعش خراسان را منتشر می‌کند.

حکومت پاکستان پیش از این بارها طالبان افغانستان را متهم کرده است که به مقامات تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان پناه داده و به تعهدش مبنی بر جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به پناهگاه امن تروریستان وفا نکرده است.

مقام‌های طالبان نیز پیوسته این ادعا را تکذیب کرده و گفته‌اند به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان امنیت کشورهای همسایه را تهدید کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.