امیر قطر: جهان طوری با اسرائیل رفتار می‌کند انگار این کشور بالاتر از قوانین بین‌المللی است

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۰

امیر قطر گفت که جامعه جهانی مسئولیت‌های قانونی و اخلاقی خود را برای توقف «جنایات جنگی» که زیر عنوان دفاع از خود در غزه صورت می‌گیرد، انجام نداده است.

تمیم بن حمد آل‌ثانی گفته جامعه جهانی به گونه‌ای با اسرائیل رفتار می‌کند گویا جایگاه این کشور بالاتر از قوانین بین‌المللی است.

امیر قطر روز شنبه (۲۰ عقرب) در اجلاس سران کشورهای عربی_اسلامی که در عربستان سعودی برگزار شد، از سکوت جامعه بین‌المللی در مقابل فلسطین انتقاد کرد.

تمیم بن حمد آل‌ثانی در این نشست گفت که «جامعه بین‌المللی تاکنون هیچ اقدام لازم را برای توقف جنایات جنگی و کشتارها تحت‌نام دفاع از خود و پایان‌دادن به این جنگ تجاوزکارانه انجام نداده است.»

امیر قطر حوادث مرگبار غزه را «تهدید و جنگ تجاوزکارانه» خواند و افزود که جهان از نقض تمام قوانین بین‌المللی در «جنگ وحشیانه و بی‌پایان» اسرائیل علیه مردم بومی غزه چشم‌پوشی می‌کند. او با اشاره به کشتار بی‌رویه مردم فلسطین از سوی اسرائیل گفت که سگ‌ها اجساد کشته شدگان را در غزه می خورند.

او گفت که بمباران شفاخانه‌ها، کشتار زنان و کودکان و بمباران بی‌رویه محله‌های مسکونی و اردوگاه آوارگان جلو چشم جهان اتفاق می‌افتد.

آل ثانی گفت که حمایت قطر از «استواری مردم فلسطین و آرمان عادلانه‌ای شان تزلزل‌ناپذیر است.»

امیر قطر ضمن تاکید بر بازگشایی کریدورها برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه، بر تلاش‌های دیپلوماتیک منطقه‌ای و بین‌المللی برای کاهش تنش، جلوگیری از خون‌ریزی و حفاظت از غیرنظامیان نیز تاکید کرد.

او خطاب به سران‌ کشورهای اسلامی_عربی، بر گام‌های بازدارنده برای توقف «جنایت جنگی» اسرائیل تاکید کرد.

امیر قطر هشدار داد که تداوم «تجاوزات اسرائیل و ارتکاب جنایات نسل‌کشی با این بی‌تدبیری نه تنها به امنیت ملی عربی و اسلامی بلکه به امنیت ملی کشورهای ما نیز آسیب می‌رساند.»

تمیم بن حمد آل‌ثانی گفت که قطر به دنبال میانجیگری برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی است. او اظهار امیدواری کرد به زودی آتش‌بس بشردوستانه در غزه حاصل شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نمادهای عصر ما: چه گوارا
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.