کشورها بر سر معاهده جهانی جلوگیری از آلودگی پلاستیکی و تولید محدود آن مذاکره می‌کنند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۱

کشورهای جهان در هفته پیش‌رو در مورد ایجاد نخستین معاهده برای جلوگیری از آلودگی پلاستیکی و محدود کردن تولیدات پلاستیکی مذاکره خواهند کرد.

سالانه حدود ۴۰۰ میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می‌شود که کمتر ۱۰ درصد آن بازیافت می‌شود.

طبق برنامه محیط‌زیست سازمان ملل، حدود ۹۸ درصد از پلاستیک‌های یکبار مصرف از سوخت فسیلی به دست می‌آیند.

اتحادیه اروپا و ده‌ها کشور از جمله جاپان، کانادا و کنیا خواستار یک معاهده قوی با «مقررات الزام‌آور» برای کاهش یا حذف تولیدات پلاستیک‌های مشکل‌آفرین و دارای مواد سمی شده‌اند.

این موضع مورد مخالفت صنعت پلاستیک و صادرکنندگان نفت و پتروشیمی مانند عربستان سعودی است که خواهان ادامه استفاده از پلاستیک اند.

آنها استدلال می‌کنند که این معاهده باید بر بازیافت و استفاده مجدد از پلاستیک تمرکز کند. عربستان سعودی می‌گوید که علت اصلی آلودگی پلاستیک «مدیریت ناکارآمد زباله‌ها» است.

عربستان همچنین روز شنبه ائتلافی را با کشورهایی از جمله روسیه، ایران، کوبا، چین و بحرین در حمایت از استفاده مسئولانه از پلاستیک راه‌اندازی کرد.

بیورن بیلر، هماهنگ‌کننده بین‌المللی شبکه بین‌المللی حذف آلاینده‌ها گفت که تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی از یک معاهده قوی منع یا کاهش استفاده از پلاستیک استقبال نمی‌کنند. چون، می‌تواند فروش سوخت‌های فسیلی را محدود کند.

بیلر گفت که عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان سوخت‌های فسیلی می خواهند که «کشورها را به طور جداگانه مسئول پاکسازی، بهداشت و هزینه‌های زیست‌محیطی پلاستیک‌ها و مواد شیمیایی کند و در عین‌حال مسئولیت را از شانه‌های صنایع سوخت‌های فسیلی و پلاستیکی بر می‌دارد.»

سخنگوی شورای بین‌المللی انجمن‌های مواد کیماوی می‌گوید که این معاهده باید شامل اقداماتی باشد که بر پایان دادن به آلودگی پلاستیکی متمرکز شود نه تولید پلاستیک.

روز یکشنبه (۲۱ عقرب) گروهی متشکل از ۲۰ دانشمند بین‌المللی نامه‌ای سرگشاده به مذاکره‌کنندگان ارسال کردند و از آنها خواستند که سلامت بشر و محیط زیست را در محور مذاکرات قرار دهند و به دنبال معاهده‌ای باشند که حجم تولید پلاستیک‌ها را کاهش می‌دهد و آزمایش مناسب همه مواد کیمیاوی موجود در پلاستیک را الزامی می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.