اتحادیه اروپا خواستار 'خویشتن‌داری' اسرائیل و وقفه بشردوستانه در درگیری‌های غزه شد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۱

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا روز یکشنبه خواستار «وقفه فوری» در درگیری‌ها در نوار غزه شد تا بیماران شفاخانه‌ها به جای مصونی منتقل شوند.

او از اسرائیل خواست که از «حداکثر خویشتن‌داری» در حملاتش به غزه کار گرفته و از جان مردم ملکی محافظت کند.

بورل روز یکشنبه در شبکه اکس نوشت: «مخاصمات کنونی شدیداً به شفاخانه‌ها[در غزه] آسیب‌زده و باعث تلفات سنگین برای مردم ملکی و کارمندان بهداشت شده است.»

برعلاوه، آقای بورل در بیانیه‌ای نیز نگرانی اتحادیه اروپا را درباره عمیق‌تر شدن بحران انسانی در غزه ابراز کرده و بر دسترسی مستمر، سریع و بدون مانع مردم غزه به کمک‌های بشردوستانه تاکید کرده است.

در بیانیه‌ اتحادیه اروپا استفاده حماس از شفاخانه‌ها و غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی محکوم شده و بر اجازه خروج غیرنظامیان از منطقه جنگی تاکید گردیده است. پیش از این، حماس اتهام مشابه از سوی اسرائیل را رد کرده و خواهان بررسی مستقل آن از سوی سازمان ملل شده بود.

حملات هوایی اسرائيل به گونه گسترده تاسیسات غیرنظامی از جمله شفاخانه و آمبولانس را هدف قرار داده است. مقام‌های اسرائيلی ادعا می‌کنند که حماس از مراکز درمانی و آمبولانس‌ها برای مقاصد نظامی استفاده می‌کند.

اتحادیه اروپا بر تطبیق قوانین بشردوستانه بین‌المللی برای محافظت از شفاخانه‌ها، تجهیزات پزشکی و غیرنظامیان در داخل شفاخانه‌ها تاکید کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها