پولیس پاکستان به معترضان در چمن هشدار داد که 'به دلایل امنیتی' به تحصن خود پایان دهند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۲

پولیس چمن پاکستان با ارسال نامه رسمی به هزاران معترض هشدار داد که «به دلایل امنیتی» به تحصن خود پایان دهند.

در ۲۳ روز گذشته هزاران معترض علیه ممنوعیت تردد بدون ویزا و پاسپورت از گذرگاه‌های مرزی میان افغانستان و پاکستان در چمن تحصن کرده‌اند.

با این حال، معترضان وجود «تهدیدات امنیتی»‌ را بهانه‌ای برای جلوگیری از ادامه تحصن خود می‌خوانند و می‌گویند در برابر فشار حکومت پاکستان کوتاه نخواهند آمد.

پولیس چمن در نامه رسمی که به نظر می‌رسد روز جمعه، ۱۹ عقرب، صادر شده باشد، به برگزارکنندگان تحصن نوشته است: «چند کشور تلاش دارند بر تحصن‌کنندگان حمله کنند».

در این نامه اداره محلی پولیس در این نامه ناتوانی خود را در تامین امنیت معترضان در محوطه سر باز اعلام کرده و از معترضان خواسته است که یا به تحصن خود پایان دهند یا اعتراض خود را به محل سربسته‌ای منتقل کنند.

اداره محلی پولیس چمن هشدار داده است که در غیر آن، مسئولیت هر اتفاقی که پیش خواهد آمد، بر دوش برگزارکنندگان تحصن خواهد بود.

امیرمحمد، یکی از معترضان در واکنش به هشدار پولیس محلی گفته است هیچ‌کس جز «سربازان پاکستانی» بر ما حمله نخواهد کرد. او گفته اگر آسیبی به معترضان برسد، «نیروهای امنیتی پاکستانی مسئول خواهند بود».

حکومت موقت انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر پاکستان، که برای برگزاری انتخابات تعیین شده، در ماه‌های گذشته تصمیم‌های بی‌سابقه‌ای درباره مسایل مرزی و مهاجران در این کشور اتخاذ کرده است.

کابینه موقت به رهبری آقای کاکر در نخستین ماه‌های کاری خود به بیش از ۱.۷ میلیون پناهجوی افغان تا دهم عقرب ضرب‌الاجل تعیین کرد که پاکستان را ترک کنند.

با پایان مهلت تعیین شده، وزارت داخله پاکستان عملیات گسترده‌ای برای بازداشت و اخراج اجباری پناهجویان به راه انداخته است.

حکومت موقت پاکستان همچنین تصمیم گرفته است که «سیستم تک‌سندی» را برای تردد از مرزهای بین افغانستان و پاکستان اعمال کند.

براساس تصمیم جدید حکومت پاکستان، بعد از این مسافران جز با پاسپورت و ویزا با هیچ مدرک دیگری نمی‌توانند از گذرگاه‌ها عبور کنند.

تصمیم تازه حکومت پاکستان به معنای پایان دوره‌ای است که مسافران می‌توانستند با مدارک قدیمی مانند اسناد مورد توافق دوره هند بریتانیایی، کارت هویت ملی و تذکره از مرز بگذرند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها