منابع محلی می‌گویند طالبان در هرات آموزشگاه‌های دخترانه را بستند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۳

منابع محلی در هرات تایید کردند که طالبان با یورش به برخی آموزشگاه‌های دخترانه، مانع حضور دانش‌آموزان دختر در صنف‌های درسی شدند.

مسئول آموزشگاهی گفت که طالبان مسلح از دختران در صنف‌های درسی عکس گرفتند و از آنها خواستند که آموزشگاه را ترک کنند.

به گفته او، جنگجویان طالبان روز سه‌شنبه، ۲۳ عقرب، اعتراض داشتند که دختران حجاب مورد نظر این گروه را رعایت نکرده‌اند و معلمان مرد در صنف‌های آن‌ها تدریس می‌کنند.

منابح محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند که اداره معارف طالبان در هرات آموزشگاه‌های «تافل گیت»، «مصلح»، «مسلم»، «نانونت»، «عطایی»، «ابن سینا» و «نسا» را بسته‌اند. در برخی از این آموزشگاه‌ها دختران زبان انگلیسی، آلمانی و کمپیوتر می‌آموختند.

به گفته منابع دروازه‌های برخی دیگر از مراکز آموزشی دخترانه در هرات نیز به دلیل ترس از طالبان بسته شده است.

طالبان دروازه یکی از آموزشگاه‌های دخترانه را در هرات مهر و لاک کرده است

یک دانش‌آموز دختر به افغانستان اینترنشنال گفت که طالبان در هرات برای بستن دروازه‌های آموزشگاه‌های دخترانه از سه روز پیش اقدام کرده بودند.

این دانش‌آموز افزود که طالبان مسلح در ورودی‌های آموزشگاه از رفتن دختران به صنف‌های درسی جلوگیری کردند.

آموزگار یکی از این آموزشگاه ها گفت که طالبان از چند روز پیش از آنها خواسته بودند که این آموزشگاه بسته شود. او افزود که مسئولان این آموزشگاه به دختران اطلاع دادند که چند روز از آمدن به آموزشگاه خودداری کنند.

منابع طالبان درباره بستن آموزشگاه‌های دخترانه هنوز توضیحی نداده‌اند، اما برخی منابع در اداره معارف طالبان گفتند که بستن آموزشگاه‌ها موقتی است.

طالبان در جریان دو سال گذشته علاوه به بستن دروازه‌های مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم، دانشجویان دختر را از رفتن به دانشگاه نیز منع کردند.

در ماه‌های گذشته گزارشی‌های پخش شد که طالبان در کابل دختران را از رفتن به مراکز آموزشی نیز منع کرده‌اند.

طالبان محدودیت‌های گستره‌ای را علیه زنان و دختران وضع کرده‌اند. طبق محدودیت‌های طالبان، زنان اجازه کار در موسسات غیردولتی را ندارند. این گروه همچنین زنان را از ورزش و تفریح نیز منع کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب

رادیو

پادکست‌ها