شورای امنیت سازمان ملل خواهان وقفه در جنگ به‌خاطر ارسال کمک‌های بشری به غزه شد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۴

شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای خواهان وقفه در جنگ اسرائيل و حماس برای «چند روز کافی» شد تا امکان دسترسی مردم به کمک‌های بشردوستانه فراهم شود.

تاکنون به‌دلیل اختلاف در مورد آتش‌بس یا وقفه جنگ، چهار قطعنامه شورا از تصویب باز ماندند.

در رای گیری روز چهارشنبه، امریکا، روسیه و بریتانیا، سه کشور دارای حق وتوی شورای امنیت به پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی مالتا رای ممتنع دادند و بقیه ۱۲ عضو دیگر این شورا به آن رای مثبت دادند. چین و فرانسه دو عضو دایمی دیگر شورای امنیت به این قطعنامه رای مثبت دادند.

تلاش روسیه برای آوردن اصلاحیه در قطعنامه پیشنهادی مالتا که قرار بود در آن درخواست آتش‌بس فوری بشردوستانه اضافه شود، در آخرین لحظه به شکست انجامید.

تا کنون یک دلیل عمده بن‌بست در تصویب قطعنامه‌های پیشنهادی در شورای امنیت، درخواست برای آتش‌بس یا وقفه در آن بوده است. توقف جنگ عمدتا غیر رسمی نگریسته می‌شود و مدت آن نسبت به آتش‌بس که باید مورد توافق طرف‌های درگیر واقع شود، کوتاه‌تر است.

امریکا طرفدار وقفه در جنگ بوده در حالی که روسیه برای آتش‌بس تلاش می‌کرد.

یک مورد دیگر در این قطعنامه این است که در آن اقدامات حماس محکوم نشده است، موضوعی که باعث شده امریکا و بریتانیا، متحدان اسرائیل به آن رای ممتنع بدهند.

این پنجمین تلاش شورای امنیت از زمان شروع جنگ بین اسرائیل و حماس در هفتم اکتوبر است که سرانجام نتیجه می‌دهد. چهار تلاش قبلی شورا برای تصویب قطعنامه‌ها ناکام ماندند. امریکا یک بار قطعنامه پیشنهادی برازیل را وتو کرد و یک مورد هم روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی امریکا را وتو کردند.

تا حال اسرائیل به درخواست‌های شماری از کشورها و به خصوص نهادهای امداد رسان برای آتش‌بس بشردوستانه توجه نکرده است. اسرائیل در روزهای گذشته تنها با وقفه چند ساعته جنگ موافقت کرده بود. اسرائیل هر نوع آتش‌بس را منوط به رهایی تمام ۲۴۰ گروگان حماس کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
فیلمستان

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.