طالبان می‌گوید به ۷۳۵ مقام پیشین دولت افغانستان 'کارت مصونیت' داده است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۴

طالبان اعلام کرد که از زمان تشکیل «کمیسیون ارتباط شخصیت‌های افغان»، به ۷۳۵ مقام نظامی حکومت پیشین «کارت مصونیت» داده است.

این کارت‌ها که به نام «امان‌نامه» هم شناخته می‌شوند، برای مقام‌های حکومت پیشین صادر می‌شوند.

در خبرنامه دفتر نخست‌وزیری طالبان در ارگ آمده که برای این نظامیان، که اخیرا از طریق کمیسیون تماس طالبان به کشور برگشته‌اند، روز چهارشنبه (۲۴ عقرب) کارت‌های مصونیت توزیع شد.

خبرنامه ارگ از قول این نظامیان نوشته که آن‌ها «به اثر تبلیغات منفی» کشور را ترک کرده بودند، اما حالا در افغانستان «فضای برادری» حاکم است.

مولوی ذاکر رئیس دارالانشای این کمیسیون در مراسم توزیع «کارت مصونیت» گفت که توزیع کارت مصونیت به مسئولان حکومت پیشین «نمایانگر اراده نیک طالبان» است و هیچ کسی به دلیل کار با حکومت پیشین مورد آزار و اذیت قرار نمی‌گیرد.

طالبان در حالی از مصونیت مسئولان حکومت قبلی سخن می‌گویند که گزارش‌های متعددی مبنی بر آزار نظامیان حکومت پیشین پس از برگشت به افغانستان وجود دارد.

جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا برای افغانستان، روز گذشته در مجلس سنای ایالات متحده از موارد مختلف بدرفتاری و شکنجه نظامیان پیشین در حکومت طالبان انتقاد کرد.

در همین حال، کمیسیون تماس طالبان در گزارشی در شبکه اکس از توزیع کارت‌های مصونیت به ۶۵۷ مقام حکومت پیشین خبر داده که از خارج به افغانستان برگشته‌اند.

این کمیسیون همچنین گفته که برای ۷۸ تن دیگر که در افغانستان حضور داشتند تا به حال کارت‌های مصونیت توزیع شده است.

کمیسیون تماس طالبان نوشته که کارت‌های مصونیت برای مقام‌های بلندپایه حکومت پیشین مثل وزیران، معاونان وزیر، مشاوران، تاجران، و نظامیان توزیع شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
ماندلای عزیز
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.