پارلمان ترکیه تصمیم‌گیری در مورد الحاق سویدن به ناتو را به تعویق انداخت

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۵

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ترکیه روز پنجشنبه بحث درباره تایید پیوستن سویدن به ناتو را آغاز کرد، اما پس از مدتی ادامه بحث‌ها متوقف و به آینده موکول شد.

فواد اوکتای رئیس این کمیته گفت: «نمایندگان در مورد عضویت سویدن کاملاً متقاعد نشده‌اند.»

او افزود: «ما تمام این مسایل را در نشست بعدی خود بحث خواهیم کرد.» با این حال، آقای اوکتای تاریخی برای این نشست تعیین نکرد. او پیش از این گفته بود که پیوستن سویدن به ناتو برای انقره فوریتی ندارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه لایحه تصویب عضویت سویدن در ناتو را ماه گذشته به پارلمان ارائه کرد. با این حال، پیش از رای‌گیری درباره درخواست عضویت سویدن در پارلمان، باید کمیته روابط خارجی پارلمان ترکیه آن را تصویب کند.

روز پنجشنبه، درخواست به تعویق انداختن نشست بررسی عضویت سویدن، در کمیته روابط خارجی پارلمان ترکیه طرح و پذیرفته شد. در این درخواست گفته شده بود که برخی مسایل نیاز به وضاحت بیشتر دارد و مذاکرات با سویدن به پختگی لازم نرسیده است.

فواد اوکتای، رئیس کمیته به خبرنگاران گفت که در جلسه بعدی احتمالا از سفیر سویدن دعوت خواهد شد تا برای ارایه توضیحات بیشتر درباره اقدامات سویدن در زمینه رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی ترکیه، به آنجا بیاید.

اوکتای گفت: «ما از ابتدای روند در بالاترین سطح تاکید کرده‌ایم که سویدن به عنوان متحد آینده ما، باید نگرانی‌های امنیتی مشروع کشورمان را درنظر بگیرد.»

ترکیه تاکنون روند پیوستن سویدن به ناتو را به تعویق انداخته و این کشور را متهم کرده است که از گروه‌های جدایی‌طلب کرد که ترکیه آنها را تروریست می‌خواند، حمایت می کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.