امریکا درباره استفاده طالبان از کمک‌ها: نظارت ما بر مصرف کمک‌های بشری در افغانستان قوی است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۵

وزارت خارجه امریکا در واکنش به اظهارات سربازرس سیگار درباره دستبرد طالبان به کمک‌های بین‌المللی گفت تدابیر نظارتی امریکا بر مصرف کمک‌ها «نیرومند» است.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: «ما به ارزیابی خود ادامه می‌دهیم و در صورت نیاز تجدیدنظر خواهیم کرد.»

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه، روز پنجشنبه از اظهارنظر مستقیم درباره اظهارات جان ساپکو، سربازرس سیگار، در نشست کانگرس پرهیز کرد و اتهامات او را صریحاً رد نکرد.

میلر در پاسخ به پرسش عارف یعقوبی، خبرنگار افغانستان اینترنشنال گفت که امریکا در افغانستان، «با سازمان‌های بین‌المللی قابل اعتمادی» کار می‌کند که «تجربه کار گسترده در محیط‌های پرچالشی چون افغانستان را دارند.»

او افزود: «ما به ارزیابی خود ادامه می‌دهیم تا مطمین شویم که کمک‌ها به نیازمندان می‌رسد. همکاران ما تدابیر مناسبی برای جلوگیری از سوءاستفاده از کمک‌ها دارند و اگر نیاز به تجدیدنظر در ارایه کمک‌ها باشد، ما را در این راستا گام خواهیم برداشت.»

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان، سیگار، روز ۲۳ عقرب در نشست استماعیه کانگرس گفت که طالبان بخش قابل توجهی از کمک‌های بین‌المللی را به جیب می‌زنند.

جان ساپکو گفت کمک‌های امریکا و جامعه بین‌المللی به منبع تغذیه تروریسم تبدیل شده و گزینه‌ای هم برای دور زدن طالبان وجود ندارد.

بازرس ویژه امریکا روز سه‌شنبه هنگام گزارش‌دهی به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفت که طالبان از پروژه‌های خارجی باج‌گیری می‌کنند و این گروه تعیین می‌کند که چه کسی کمک دریافت کند.

جان ساپکو افزود که طالبان سازمان ملل و دیگر سازمان‌های غیردولتی را تحت فشار قرار می‌دهد تا اعضای این گروه و بستگان‌شان را در توزیع کمک‌ها استخدام کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.