جو بایدن و شی جین‌پینک در امریکا باهم دیدار کردند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۵

جو بایدن و شی جین‌پینگ روز چهارشنبه، ۲۴ عقرب، در سانفرانسیسکوی امریکا باهم دیدار کردند.

رهبران امریکا و چین در این دیدار توافق کردند که ارتباط «نظامی به نظامی»‌ را از سر گیرند و در پیوند به سیاست‌های مبارزه با مواد مخدر باهم همکاری کنند.

گفت‌وگو شی جین‌پینگ که پس از شش سال به امریکا رفته، حدود چهار ساعت با همتای امریکایی‌اش طول کشید.

چین تماس‌های نظامی خود با امریکا را در آگست پارسال در واکنش به سفر رئيس وقت مجلس نمایندگان ایالات متحده به تایوان قطع کرد.

در پیوند به مبارزه با مواد مخدر هم رهبران چین و امریکا موافقت کردند که در خصوص رسیدگی به منبع ماده افیونی فنتانیل که در ایالات متحده به گونه گسترده مصرف می‌شود، همکاری کنند. یک مقام امریکایی گفته طبق این توافق، چین به دنبال شرکت‌های شیمیایی‌ای خواهد رفت که پیش‌سازهای این مواد را تولید می‌کنند.

رویترز به نقل از یک مقام امریکایی افزود که رئيس‌جمهور چین در این دیدار نیات کشورش در خصوص تایوان را شفاف‌سازی کرده و گفته چین برنامه‌ای برای اقدام نظامی علیه تایوان ندارد.

جو بایدن نیز از شی جین‌پینگ خواست که به روند انتخابات تایوان احترام بگذارد.

رئیس‌جمهور امریکا همچنین گفت که ایالات متحده و چین باید اطمینان حاصل کنند که رقابت بین آنها به سمت «درگیری» نرود و روابط خود را «مسئولانه» مدیریت کنند. آقای بایدن تصریح کرد که مسائلی مانند تغییرات اقلیمی، مبارزه با مواد مخدر و همچنین هوش مصنوعی مستلزم توجه مشترک چین و امریکا است.

قرار است رئیس‌جمهور چین در ادامه این سفر امروز در اجلاس مجمع همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه نیز شرکت کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.