انجمن فرهنگی افغان‌ها در کلن آلمان علیه برگزارکنندگان مراسم سخنرانی مقام طالبان شکایت کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۲۶

در ادامه واکنش‌ها به سخنرانی مقام طالبان در کلن آلمان، انجمن فرهنگی افغان‌ها در این شهر که گفته شده بود زمینه‌ساز این سخنرانی بوده، اعلام کرد که از نامش «سوءاستفاده» شده است. این انجمن در اعلامیه‌ای نوشت که در این مورد به طور رسمی شکایت کرده است.

انجمن فرهنگی افغان‌ها در شهر کلن روز جمعه (۲۶ عقرب) در اعلامیه‌ای نوشت که «نمایندگی اشتباه» از این انجمن را به شدت محکوم می‌کند و به شهرت این نهاد آسیب رسانده است.

پیشتر اتحادیه ترکی‌اسلامی برای امور دینی در آلمان اعلام کرد که این انجمن برای برگزاری همایش مذهبی درخواست داده بود، ولی در عوض در سازمان این اتحادیه یک همایش سیاسی برگزار شد.

این انجمن تاکید کرده است که هیچ ارتباطی با این اتحادیه نداشته و هیچ قراردادی در این مورد امضا نکرده و هیچ عضو این انجمن هم در این همایش حضور نداشته است.

انجمن فرهنگی افغان‌ها در کلن برگزاری همایشی برای سخنرانی این مقام طالبان را «سوءاستفاده از نام نیک این انجمن، بی‌شرمی و جسارت» خوانده و خواستار رسیدگی قانونی در این مورد شده است.

این انجمن همچنین داشتن هرگونه ارتباط با برگزارکنندگان این همایش را رد کرده و گفته است که از «فعالیت‌های غیرقانونی» آنها «فاصله» می‌گیرد.

پیشتر وزارت خارجه آلمان با صدور اعلامیه کوتاهی حضور و سخنرانی رئیس اداره غذا و داروسازی طالبان در شهر کلن را به شدت محکوم کرد و از بررسی چگونگی ورود او به آلمان خبر داد.

به دنبال سخنرانی عبدالباری عمر در این همایش، رهبر فراکسیون حزب سبزها در پالمان ایالتی نوردراین‌ وستالفن با انتقاد از حضور این مقام طالبان در کلن، گفت که در آلمان به «دشمنان آدم‌ها و طالبان» فرصت حضور داده می‌شود.

در تصاویری که آقای عمر از این مراسم در صفحه کاربری خود پخش کرده، دیده می‌شود که شمار قابل توجهی از افغان‌ها در مراسم سخنرانی او حضور دارند و او به زبان پشتو برای آنها سخنرانی می‌کند.

این مقام طالبان در سخنرانی به ستایش حکومت طالبان و رهبر این گروه پرداخته و تاکید کرده است که مردم باید بدون توجه به اخبار رسانه‌ها، به «دستاورد‌های» این گروه توجه کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.