گروهی از فعالان حقوق بشر در کراچی پاکستان در یک تجمع اعتراضی خواستار توقف بازداشت و اخراج پناهجویان افغان شدند.

کمیته اقدام مشترک برای پناهجویان، از برگزارکنندگان این تظاهرات اخراج پناهجویان افغان را «نفرت‌انگیز و غیرمسئولانه» خوانده است.

گردهمایی اعتراضی فعالان پاکستانی روز شنبه، ۲۷ عقرب، در شهر کراچی برگزار شد.

این کمیته در بیانیه‌ای نوشت که پس از تصمیم حکومت پاکستان برای اخراج مهاجران «غیرقانونی»، پولیس و دیگر ارگان‌های مجری قانون به گونه «نفرت‌انگیز و غیرمسولانه مشغول آزار و اذیت، ترساندن و بازداشت فراقانونی مهاجران افغان و پشتون‌های پاکستان است.»

این نهاد مدافع حقوق پناهجویان می‌گوید که پاکستان باید نقش خود در بی‌ثباتی افغانستان و به خطر انداختن زندگی میلیون‌ها نفر بپذیرد. در اعلامیه این نهاد آمده: «در گذشته اگر پاکستان مسولانه عمل می‌کرد، [اکنون] افغان‌ها از خانه‌های شان بی‌جا نمی‌شدند.»

این کمیته افزود که از ماه اکتبر به این‌سو بیش از ۳۰۰ هزار پناهجوی افغان مجبور به ترک پاکستان شده‌اند.

کمیته اقدام مشترک برای پناهجویان از حکومت موقت پاکستان خواسته که روند اخراج و توقیف‌های «فراقانونی» مهاجران فورا متوقف کند و زمینه دادرسی رایگان را مطابق قانون اساسی برای پناهجویان بازداشت‌شده، فراهم کند.

پولیس پاکستان در اول نوامبر پس از یک پایان مهلت یک‌ماهه‌ خود، روند بازداشت و اخراج پناهجویان «غیرقانونی» را که عمدتاً افغان‌اند، آغاز کرد.

در هفته‌های گذشته، روزانه هزاران پناهجو از طریق گذرگاه‌های مرزی افغانستان و پاکستان اخراج می‌شوند. بسیاری از این پناهجویان، خانواده‌هایی اند که بیشتر زندگی‌شان را در پاکستان سپری کرده‌اند و حالا مجبور به ترک دار و ندار خود در آنجا شده‌اند.

در ماه‌های گذشته همچنین پاکستان صدها مهاجر افغان را زندانی کرده است که در میان آنها تعداد قابل ملاحظه‌ای از کودکان و زنان بوده‌اند. نهادهای حقوق بشری بارها از وضعیت مهاجران افغان در بازداشت پولیس پاکستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.