نخست‌وزیر پاکستان: بی‌تفاوتی طالبان در برابر حملات تی‌تی‌پی بر پاکستان را تحمل نمی‌کنیم

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۸

انوارالحق کاکر، نخست‌‌وزیر پاکستان بار دیگر از طالبان خواست اعضای تحریک طالبان پاکستان را «مهار کند یا به پاکستان تحویل بدهد.»

او به جیونیوز گفت که بی تفاوتی طالبان در برابر حملات این گروه بر مردم و نیروهای امنیتی پاکستان را تحمل نخواهند کرد.

این اظهارات آقای کاکر در واکنش به موضع‌گیری طالبان صورت گرفته است. مقام‌های طالبان گفته است که حملات تی‌تی‌پی بر نیروهای امنیتی پاکستان ربطی به طالبان افغان ندارد و باید حکومت پاکستان مشکل خود را با طالبان پاکستانی حل کند.

طالبان افغان در اوایل ۱۴۰۱ میزبان مذاکرات صلح میان هیئت اسلام آباد و تحریک طالبان پاکستان در کابل بود اما مذاکرات شکست خورد و پس از آن حملات طالبان پاکستانی بر نیروهای امنیتی این کشور افزایش یافت. این حملات خونین باعث شده که اسلام آباد از آغاز دور جدید مذاکرات با این گروه خودداری ورزد.

کاکر در مصاحبه با جیونیوز که روز یکشنبه نشر شد، گفت که طالبان افغان به خوبی می‌دانند که تحریک طالبان پاکستان حملات خود را علیه این کشور در کجا طراحی و سپس اجرا می‌کنند. او تهدید کرد که پاکستان به حملات طالبان پاکستانی از خاک افغانستان پاسخ خواهد داد.

کاکر گفت: «طالبان باید تصمیم بگیرند که آنها[اعضای طالبان پاکستان] را تسلیم می‌کنند یا علیه شان اقدام می‌کند. اما، این حد که تی‌تی‌پی از مصونیت برخوردار باشد و [طالبان افغان] با بی‌تفاوتی می‌بینند که بر مردم عادی و نیروهای امنیتی[پاکستان] حمله می‌شود، پاسخی را به همراه خواهد داشت.»

او تاکید کرد: «ما نمی توانیم در برابر این وضعیت ساکت بمانیم.»

حکومت پاکستان به رغم این که از حاکمیت طالبان حمایت می‌کند اما فشارها بر این گروه را برای پایان دادن به حمایتش از طالبان پاکستانی افزایش داده است. چنانچه، مقام‌های پاکستانی گفته‌اند که اخراج بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار مهاجر افغان در واکنش به اقدام نکردن طالبان در برابر گروه تی‌تی‌پی در افغانستان است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.