دیده‌بان حقوق بشر: رهبران طالبان به‌دلیل 'خشونت مبتنی بر جنسیت' به پاسخگویی وادار شوند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۹

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید رهبران طالبان باید به‌دلیل ارتکاب جنایت «خشونت مبتنی بر جنسیت» در افغانستان به پاسخگویی وادار شوند.

خشونت مبتنی بر جنسیت، خشونتی است که بر علیه شخصی به‌ دلیل تعلق او به جنسیت خاصی اعمال می‌شود.

براساس قوانین بین‌المللی حقوق بشری، هرگاه فردی برخلاف میلش از طریق خشونت، اجبار، تهدید، فریب، با توجیهات فرهنگی‌ یا ابزار اقتصادی وادار به انجام کاری برخلاف میلش شود، جنایت خشونت مبتنی بر جنسیت اتفاق افتاده است.

اگرچه اکثر قربانیان و بازماندگان خشونت جنسی‌ و جنسیتی دخترها و زنان هستند، ولی‌ اعضای جامعه دگرباشان جنسی و پسران و مردان نیز می‌توانند از خشونت جنسی‌ و جنسیتی آسیب ببینند.

دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه (٢٩ عقرب) در شبکه اجتماعی اکس نوشت میلیون‌ها زن و دختر در افغانستان، به‌دلیل قانونین وضع شده از سوی طالبان از حقوق خود محروم شده‌اند.

سازمان‌های حقوق بشری جهانی می‌گویند طالبان در بیش از دو سال گذشته ده‌ها قانونی وضع کرده که مصداق بارز «خشونت مبتنی بر جنسیت» است. برخی از کشورهای اروپایی نیز طالبان را متهم به اعمال این جنایت کرده‌اند.

با این حال برخی دیگر از کارشناسان حقوق بشر اعتقاد دارند که رفتار طالبان در برابر زنان باید فراتر از خشونت مبتنی بر جنسیت، به‌عنوان «آپارتاید جنسیتی» تعریف شود. این کارشناسان حقوق بشر از سازمان‌های بین‌المللی و جامعه جهانی می‌خواهند «آپارتاید جنسیتی»‌ را در قوانین بین‌المللی جرم‌انگاری کنند و طالبان را بخاطر سیاست آپارتاید تحت فشار قرار دهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها