دیدبان حقوق بشر: شلیک اشتباهی راکت باعث انفجار مرگبار در شفاخانه الاهلی شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۶

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید شواهد نشان می‌دهد که اصابت اشتباهی راکت در ۲۵ میزان، منجر به مرگ دهها نفر در شفاخانه الاهلی در غزه شد.

در آغاز، اسرائیل متهم شد که به این شفاخانه شلیک کرده است، اما این کشور این اتهام را رد کرد.

امریکا و شماری از کشورهای غربی نیز گفتند که راکت نه متعلق به اسرائیل بلکه مربوط به گروه جهاد اسلامی است.

آنها گفتند که این راکت به سوی اسرائیل شلیک شده بود اما به طور اشتباهی به شفاخانه الاهلی اصابت کرد. کشورهای اسلامی، از جمله عربستان، اسرائیل را مقصر این حادثه دانستند.

سازمان دیدبان حقوق بشر روز یکشنبه، ۵ قوس گفت: «این انفجار که شمار زیادی از مردم ملکی را در شفاخانه الاهلی در غزه در ۱۷ اکتوبر ۲۰۲۳ کشته و زخمی ساخت، آشکارا نتیجه راکتی است که معمولاً از سوی گروه‌های مسلح فلسطینی استفاده می‌شود.»

این سازمان گفته است که یافته‌های تحقیقش نتیجه بررسی عکس‌ها، ویدیوها، تصاویر ماهواره‌ای، مصاحبه با شاهدان و کارشناسان است.

حادثه شفاخانه الاهلی یکی از مناقشه برانگیزترین رویدادها در جنگ اسرائیل و حماس بود که دو طرف و حامیان شان یک دیگر را به نشر اطلاعات گمراه‌کننده و ارتکاب جرایم جنگ متهم کردند.

یک مقام ارشد حماس به رویترز گفت که تمام شواهد نشان می‌دهد اسرائیل مسئول این حادثه بود. به گفته او، گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر جانبدارانه است و یافته‌های آن قطعی و مبتنی بر شواهد نیست.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که آمار وزارت بهداشت غزه مبنی بر ۴۷۱ کشته و ۳۴۲ زخمی با وسعت تخریب ناشی از اصابت راکت در شفاخانه الاهلی همخوانی ندارد.

این نهاد از حماس و اسرائیل خواسته است که برای شفاف شدن بیشتر این رویداد تمام مستندات مربوط به حادثه را در اختیار محققان قرار دهند.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.