نیویارک‌تایمز: اسرائیل بیش از یک سال پیش از طرح حمله حماس خبر داشت

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۱۰

نیویارک‌تایمز گزارش داد که مقام‌های اسرائیلی از حمله هفتم اکتبر حماس از بیش از یک سال پیش اطلاع داشتند اما با این استدلال که غیرعملی است، آنرا نادیده گرفتند.

این روزنامه با استناد بر ایمیل‌ها و مصاحبه‌ها نوشت مقامات اسرائیل بیش از یک سال قبل طرح این حمله را به دست آورده بودند.

این سند تقریبا چهل صفحه‌ای که مقامات اسرائیلی آن را «دیوار اریحا» نامیدند، نقطه به نقطه و به طور دقیق تهاجم ویرانگری را ترسیم کردند که منجر به کشته شدن حدود هزار و دو صد نفر شد.

نیویارک‌تایمز نوشت که در سند ترجمه شده‌ای که توسط این روزنامه بررسی شد، تاریخی برای حمله تعیین نشده بود، اما یک حمله روشمند را توصیف کرده که برای غلبه بر استحکامات اطراف نوار غزه، تصرف شهرهای اسرائیل و حمله به پایگاه‌های نظامی کلیدی از جمله مرکز فرماندهی یک لشکر طراحی شده بود.

این روزنامه امریکایی نوشت: «حماس این طرح را با دقت تکان‌دهنده‌ای دنبال کرد».

بر اساس گزارش این روزنامه، در این سند رگبار موشک در ابتدای حمله، پهپادها برای از کار انداختن دوربین‌های امنیتی و مسلسل‌های خودکار در امتداد مرز، و افراد مسلح برای سرازیر شدن دسته جمعی با پاراگلایدر، موتورسیکلت‌ها و نیروهای پیاده به داخل اسرائیل طراحی شده بود که همه اینها در هفتم اکتبر اتفاق افتاد.

این طرح همچنین شامل جزئیاتی در مورد مکان و اندازه نیروهای نظامی اسرائیل، مراکز ارتباطی و سایر اطلاعات حساس بود و سووالاتی را در مورد این که حماس چگونه اطلاعات خود را جمع‌آوری کرده و اینکه آیا درز اطلاعاتی در داخل تشکیلات امنیتی اسرائیل وجود دارد، مطرح کرده است.

نیویارک‌تایمز بر اساس اسناد و اظهارات مقامات اسرائیلی نوشت که این سند به‌طور گسترده در میان رهبران نظامی و اطلاعاتی اسرائیل پخش شد، اما کارشناسان به این نتیجه رسیدند که این طرح حمله در این مقیاس، فراتر از توانایی‌های حماس است.

مشخص نیست که آیا بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل یا دیگر رهبران ارشد سیاسی این کشور نیز این سند را دیده‌اند یا نه.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.