منابع: طالبان قلعه‌ پاچاخان زدران، عضو پارلمان پیشین را در خوست ویران کرد

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۱

منابع می گویند طالبان قلعه پاچا‌خان زدران، از رهبران قومی و عضو سابق مجلس نمایندگان را در خوست ویران کرد.

بر اساس اسنادی که به افغانستان اینترنشنال رسیده پاچا‌خان زدران این قلعه را طبق فرمان حامد کرزی،‌ رئیس‌جمهور پیشین در زمین دولتی ساخته بود.

طبق اسناد، آقای کرزی ۱۵ جریب زمین را در شاهراه خوست-گردیز برای ساخت مهمانخانه و مرغداری برای پاچاخان زدران داده بود. این اسناد نشان می دهد که هر جریب زمین در بدل هزار افغانی به پاچاخان زدران داده شده است.

منابع گفتند که طالبان روز جمعه، ۱۰ قوس، این مجتمع را با بیلدوزر تخریب کرده است.

خانواده پاشاخان زدران به بخش پشتوی افغانستان اینترنشنال گفتند که اسناد قانونی این ملک را در اختیار دارند و طبق مصوبه حکومت قبلی، این زمین را در ازای پول خریداری کرده‌اند.

به گفته آنها، مقام‌های طالبان با آنها در مورد اسناد این قلعه حرفی نزده‌اند و بدون هشدار قبلی اقدام به تخریب آن کردند.

حامد کرزی هر جریب این زمین را به قیمت هزار افغانی به پاچاخان زدران فروخته است

یکی از اعضای خانواده پاچاخان زدران گفت: "طالبان شب آمدند و از ما خواستند تا ساعت ۹ صبح فردا خانه را تخلیه کنیم. ما به آنها گفتیم که این زمانی کمی است. اما طالبان اصرار داشتند که این یک دستور از رهبران در کابل برای ویران کردن این خانه است.»

پاچاخان زدران و خانواده اش در افغانستان تحت حکومت طالبان زندگی می‌کنند.

بر اساس اطلاعات، این بزرگ قومی علاوه بر باغ و مرغداری در این زمین، یک میلیون دالر نیز برای ساخت قلعه خرج کرده است.

اداره محلی خوست که در دست اعضای شبکه حقانی است، هنوز به طور رسمی چیزی نگفته است.

با وجود اینکه گزارش‌ها حاکی از آن است که این زمین در شهرک صنعتی خوست قرار دارد، اما خانواده پاچا خان زدران می‌گویند که زمین آنها جدا از شهرک صنعتی است.

منابع محلی در خوست به افغانستان اینترنشنال پشتو گفتند که سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی و وزیر داخله طالبان سابقه مشکلات قبیله‌ای با پاشا خان زادران دارد.

به گفته منابع، سراج الدین حقانی به‌دلیل همین مشکلات و با استفاده از اختیارات وقدرتی که دارد، قلعه این بزرگ قومی را ویران کرده است.

پس از تهاجم نیروهای بین‌المللی به رهبری امریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱، حامد کرزی در جنوب، فرمانده عبدالحق در شرق و پاچا خان زدران در جنوب شرق، سه نفری بودند که علیه طالبان نیرو بسیج کردند.

پس از سقوط رژیم طالبان در کابل، پاچا خان زدران به کمک برادرانش کمال‌خان و امان‌الله خان پکتیا، خوست و پکتیکا را تصرف کرد، اما بعداً به‌دلیل اختلاف با دولت، نیروهای خود را از این سه ولایت خارج کرد.

پاچا خان زدران در اولین کنفرانس بن درباره افغانستان شرکت کرد و علاوه بر والی خوست، در دوره اول مجلس نمایندگان، به عنوان نماینده مردم پکتیا وارد پارلمان شد.

در طول دو دههه گذشته، طالبان چندین بار به خانه این بزرگ قومی حمله کردند و در سال ۲۰۰۷ هدف حمله انتحاری قرار گرفت.

در ماه اسد سال ۱۳۹۱ برادر، برادرزاده و کاکایش در انفجار مین کنار جاده‌ای کشته شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.