کوریای شمالی تهدید کرد هر اقدام امریکا در مورد ماهواره‌های این کشور، اعلام جنگ است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۲

کوریای شمالی تهدید کرد هر اقدام مداخله‌آمیز احتمالی امریکا در عملیات ماهواره‌ای این کشور را به عنوان اعلام جنگ تلقی خواهد کرد.

وزارت دفاع این کشور هشدار داد دخالت واشنگتن در فضا را با از بین بردن قابلیت ماهواره‌های جاسوسی امریکا پاسخ خواهد داد.

در بیانیه سخنگوی وزارت دفاع کوریای شمالی که خبرگزاری دولتی این کشور رو منتشر کرده، آمده است: «در صورتی که ایالات متحده تلاش کند با استفاده از سلاح‌هایی که بر اساس آخرین فن‌آوری‌ها ساخته شده، غیرقانونی و ناعادلانه قلمرو قانونی یک کشور مستقل را نقض کند، جمهوری دموکراتیک خلق [کوریای شمالی] اقدامات واکنشی را برای دفاع از خود و برای تضعیف یا از بین بردن قابلیت ماهواره‌های جاسوسی ایالات متحده در نظر خواهد گرفت.»

کوریای شمالی اعلام کرد که اولین ماهواره جاسوسی نظامی خود را در روز ۲۱ نوامبر با موفقیت پرتاب کرده و این ماهواره، عکس‌هایی از تاسیسات نظامی در سرزمین اصلی ایالات متحده، جاپان و قلمرو امریکا در گوام مخابره کرده است.

کوریای جنوبی می‌گوید اطلاعات درباره توان این ماهواره قابل تایید نیست.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، پیش از این در تماس با همتایان جاپانی و کوریای جنوبی خود، پرتاب ماهواره جاسوسی کوریای شمالی را محکوم کرد و آن را به منزله نقض چندین قطعنامه شورای امنیت دانست.

بلینکن تاکید کرد واشنگتن، توکیو و سئول به اقدام‌های خطرناک پیونگ‌یانگ پاسخ خواهند داد.

به گزارش رسانه‌های امریکایی، یک سخنگوی فرماندهی فضایی ایالات متحده در پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن توانایی قطع عملیات شناسایی ماهواره کوریای شمالی را دارد یا خیر، گفت که ایالات متحده می‌تواند با استفاده از ابزارهای مختلف، توانایی‌های فضایی «دشمن» را از بین ببرد.

وزارت امور خارجه کوریای شمالی در بیانیه‌ای که روز شنبه ۱۱ قوس منتشر شد، اعلام کرد اقدامات متقابلی را علیه افراد و سازمان‌های ایالات متحده و «نیروهای وابسته به آن» که تحریم‌ها را علیه کوریای شمالی اعمال و اجرا می‌کنند، انجام خواهد داد و افزود که تحریم‌های امریکا ناقض قوانین بین‌المللی است.

ایالات متحده روز پنج‌شنبه پس از پرتاب این ماهواره کوریای شمالی، پیونگ‌یانگ را با تحریم‌های جدیدی روبه‌رو کرد.

بر اساس تصمیم جدید امریکا علیه کوریای شمالی، عوامل خارجی که متهم به تسهیل فرار از تحریم‌ها برای جمع‌آوری درآمد و فناوری به منظور توسعه برنامه سلاح‌های کشتار جمعی این کشور هستند، تحریم شده‌اند.

کوریای جنوبی روز جمعه یازده شهروند کوریای شمالی را به دلیل مشارکت در ساخت ماهواره و موشک بالیستیک این کشور در فهرست سیاه قرار داد و برای آنها ممنوعیت معاملات مالی قرار داد.

رسانه دولتی کوریای شمالی اظهارنظر فردی را که تحلیلگر روابط بین‌الملل معرفی کرده، منتشر کرد که استدلال می‌کند اگر ارسال ماهواره‌ها جرم تلقی شود، «ایالات متحده، به عنوان بزرگترین دارنده ماهواره‌ها در جهان»، باید با شورای امنیت سازمان ملل متحد روبه‌رو شود.

این مفسر حکومتی کوریای شمالی گفت: «در صورت وقوع درگیری غیرمنتظره در منطقه شمال شرق آسیا در اطراف شبه‌جزیره کوریا، امریکا که با تشدید تهدید نظامی و باج‌گیری، به طور مداوم فضای امنیتی کوریای شمالی را تحت فشار قرار داده است، کاملاً مسئول وضعیت فاجعه‌بار خواهد بود.»

او همچنین ایالات متحده را به خاطر برگزاری رزمایش مشترک با جاپان و کوریای جنوبی و همچنین حضور ناوهای هواپیمابر هسته‌ای امریکایی در این منطقه مقصر دانست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.