یونسکو: بیش از دو میلیون نفر در افغانستان با معلولیت‌های جدی زندگی می‌کنند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۳

سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل (یونسکو) اعلام کرد که در افغانستان بیش از دو میلیون نفر با معلولیت‌ جدی زندگی می‌کنند. یونسکو گفته از این میان ۵۰۰ نفر در صنف‌های سوادآموزی سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل مشغول درس خواندن هستند.

یونسکو روز یکشنبه با اننتشار عکس یکی از معلولان در صفحه فیسبوک خود نوشته است که او حالا به کمک استاد خود هم می‌تواند بخواند و هم بنویسید.

این معلول که یک دختر خردسال است ابراز امیدواری کرده یونسکو و دیگر سازمان‌های جهانی برای معلولین افغانستان توجه بیشتر نمایند تا روزی او و امثال او بتوانند تحصیلات عالی داشته باشند.

هم‌زمان با سوم دسامبر روز جهانی معلولان، سازمان بهداشت جهانی هم گفته که این افراد در افغانستان در معرض خطر ابتلا به طیف وسیعی از بیماری‌ها قرار دارند.

این سازمان روز یک‌شنبه (١٢ قوس) در پستی در شبکه اجتماعی اکس نوشت که سال‌ها درگیری و بلایای اضطراری صحی، شمار زیادی از افغان‌ها را با ناتوانی‌های جسمی و ذهنی مواجه کرده است.

در ماه اسد سال جاری وزارت شهدا و معلولین طالبان اعلام کرد که ٦٣٨ هزار و ٩٥٤ فرد دارای معلولیت، بی‌سرپناه و یتیم را ثبت کرده‌، در حالیکه دیدبان حقوق بشر سال گذشته در گزارشی شمار معلولان در افغانستان را ٤.٤ میلیون نفر اعلام کرده بود.

به گفته سازمان ملل، معلولان در افغانستان با تبعیض، محدودیت دسترسی به خدمات و فقدان نهادی برای تضمین حقوق اساسی روبه‌رو هستند.

صلیب سرخ نیز در ماه جوزا سال جاری گفت که افزایش فقر و بیکاری در افغانستان تحت کنترول طالبان بر افراد دارای معلولیت بیشترین آسیب را رسانیده است.

چهار دهه جنگ در افغانستان موجب معلولیت ده‌ها هزار نفر شده است.خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.