داوودزی: امکان مداخله مجدد خارجی در افغانستان وجود دارد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۳

عمر داوودزی، نماینده حکومت پیشین در امور پاکستان، به افغانستان اینترنشنال گفت که با حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان و تقابل مردم با طالبان، احتمال مداخله مجدد کشورها در افغانستان وجود دارد.

او به برنامه دیدگاه که روز دوشنبه نشر شد، گفت که طرفدار مداخله کشورهای خارجی نیست، اما اگر طالبان همچنان «به طرف افراط بروند [مداخله بیرونی] ممکن که واقع شود.»

آقای داوودزی تاکید کرد که همانند دهه هفتاد خورشیدی، حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان تهدیدی برای حاکمیت طالبان است.

او گفت: «همان گروه‌هایی که دفعه قبل باعث سقوط شان شد و کشورهای دیگر [را آزار داد] که مجبور شدن به افغانستان بیایند و مداخله کنند، همان حالت تکرار شدنی است.»

طالبان اخراج گروه‌های شبه‌نظامی و تروریستی از خاک افغانستان را همواره رد کرده است. برخی از این گروه‌ها مانند تحریک طالبان پاکستان، در کنار طالبان افغان با نیروهای حکومت سابق افغانستان و خارجی در افغانستان جنگیدند.

حکومت پاکستان می گوید که تحریک طالبان پاکستان از خاک افغانستان بر این کشور حمله می کند و از طالبان افغان خواسته که جلو حملات آن را بگیرد و اعضای این گروه را افغانستان بیرون کند.

طالبان افغان این ادعا را رد کرده و بر توافق اسلام آباد با طالبان پاکستانی برای حل معضل حملات شبه‌نظامیان تاکید دارد.

نماینده پیشین اشرف غنی در امور پاکستان گفت که جامعه افغانستان متحول شده و بخش زیادی از مردم افغانستان تحصیل کرده و شهرنشین اند. به گفته او، نیروهای تحصیلکرده و شهری در تقابل با طالبان قرار دارند.

او پیش بینی می‌کند که اختلافات داخلی پای کشورهای دیگر را به افغانستان خواهد کشید. با این حال، داوودزی تاکید کرد که «هرچقدر خارجی‌ها به نمایندگی از افغان‌ها تصمیم بگیرند، نتیجه نخواهد داد.»


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.