کارشناسان سازمان ملل: پاکستان نباید بین پناهجویان افغان و تروریسم پیوند غیرمستند ایجاد کند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۵

گروهی از کارشناسان سازمان ملل به پاکستان هشدار دادند که با ادامه اخراج پناهجویان افغان، آنها را در معرض خطر جدی نقض حقوق بشر قرار می‌دهد.

آنان در بیانیه‌ای نوشتند که پاکستان نباید بین پناهجویان افغان و خطر تروریسم پیوند غیرمستند ایجاد کند.

آنها روز چهارشنبه، ۱۵ قوس در این بیانیه مشترک هشدار دادند که با توجه به الگوی نقض نظام‌مند گسترده حقوق بشر و تبعیض علیه زنان و دختران در افغانستان اخراج دسته‌جمعی افغان‌ها تأثیر شدیدی بر زنان و دختران مهاجر خواهد داشت.

این کارشناسان ضمن ابراز نگرانی از دستگیری و اخراج اتباع افغان گفته‌اند که پاکستان نباید بین حضور افغان‌هایی که به پاکستان پناه برده‌اند و خطرات تروریسم پیوندهای غیرمستند برقرار کند.

آنان تاکید دارند که پاکستان ملزم است تا سیاست‌های مهاجرتی خود را مطابق با قوانین بین‌المللی از جمله اصل «عدم بازگشت اجباری» تنظیم کند و باید از پناهجویان افغان بدون توجه به اسنادی که دارند برای دسترسی به حق پناهندگی حمایت کند.

این کارشناسان حوزه حقوق بشری همچنین در بیانیه خود نوشتند که پاکستان در طرح اخراج مهاجران بدون اسناد اقامتی هیچ سازوکاری را برای جلوگیری از صدمات جبران‌ناپذیر و خطراتی که ممکن است اتباع افغانستان در صورت بازگشت با آن مواجه شوند در نظر نگرفته است.

آنها از این که زنان و دختران مهاجر با خطر قاچاق در هنگام بازگشت اجباری و هنگام جابه‌جایی روبه‌رو هستند ابراز نگرانی کرده‌اند.

این گروه همچنین خاطر نشان کرده که اقلیت‌های مذهبی و قومی نیز به ویژه در هنگام بازگشت اجباری در معرض خطر آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

در بخشی از این بیانیه آمده است که «زنان و دخترانی که به افغانستان اخراج می شوند، در معرض خطر ازدواج زودهنگام و اجباری، قاچاق انسان، محرومیت از حقوق تحصیل، کار، آزادی حرکت و حمایت برابر قانون قرار دارند.»

آنها همچنین از جامعه جهانی خواستند تا از طریق افزایش فرصت‌ها برای انتقال آنها و الحاق با خانواده‌های آنها در کشورهای میزبان دیگر حمایت کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.