سخنگوی وزارت خارجه امریکا: هیچ راهی جز تشکیل دولت مستقل فلسطینی وجود ندارد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۵

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در پاسخ به خبرنگار افغانستان اینترنشنال گفت امریکا بعد از پایان جنگ غزه، بر تشکیل دولت مستقل فلسطینی تمرکز خواهد کرد. او گفت که برای ثبات و امنیت اسرائیل و منطقه، بدیلی جز تشکیل دولت فلسطینی وجود ندارد.

به دنبال آغاز جنگ حماس و اسرائیل بعد از حمله ۷ اکتوبر، بار دیگر بحث تشکیل دولت فلسطین و ریشه‌های بحران امنیتی اسرائیل زنده شده است.

حامیان طرح دو دولت می‌گویند که حمایت جهان از احیای دولت مستقل فلسطین می‌تواند به درگیری میان اسرائیل و فلسطینی‌ها پایان دهد.

کشورهای عربی به خصوص عربستان تاکید دارند که بهبود روابط با تل آیوو مشروط به تشکیل دولت مستقل فلسطین است. سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز گفت که تشکیل دولت فلسطینی می‌تواند به نزدیکی بیشتر کشورهای منطقه با اسرائیل بینجامد.

او گفت: «در پایان جنگ[حماس و اسرائیل] امریکا بر مسیری که منجر به تشکیل دولت مستقل فلسطینی شود، تمرکز و تلاش خواهد کرد.»

او گفت که نزدیک شدن هرچه بیشتر روابط اسرائیل با کشورهای منطقه در بلندمدت به نفع خاورمیانه است. زیرا صلح و ثبات بیشتر به میان می‌آورد.

فلسطینی‌ها و حامیان شان می‌گویند که گسترش شهرک‌نشینان اسرائیلی در مناطق اشغالی کرانه باختری طرح دولت مستقل فلسطینی را نقش بر آب می‌کند.

آنها می‌گویند که با قدرتمندشدن جریان‌های سیاسی و مذهبی راستگرا و افراطی به رهبری بنیامین نتانیاهو، تمایل به حمایت از تشکیل دولت فلسطینی در اسرائیل خیلی ضعیف است.

بنیامین نتانیاهو در طول حیات سیاسی خود بارها با تشکیل دولت فلسطینی مخالفت کرده است. در عین حال، شماری از سیاستمداران با نفود نزدیک به او گفته‌اند که کشورهای عربی فلسطینی‌ها را به عنوان شهروندان خود بپذیرند.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.