بایدن: ارتش امریکا آماده واکنش در برابر تهدیدهای احتمالی از افغانستان است

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۱۷

رئيس‌جمهور امریکا می‌گوید که نیروهای نظامی این کشور در منطقه تهدیدها از افغانستان را زیر نظر دارند.

جو بایدن در نامه‌ای به کانگرس گفته که نیروهای امریکایی در منطقه آماده پاسخگویی به «تهدیدهای احتمالی» از افغانستان‌اند.

رئيس‌جمهور امریکا این نامه را روز پنجشنبه، ۱۶ قوس، درباره استقرار نیروهای ایالات متحده در منطقه به نشانی مجلس نمایندگان کشورش نوشته است.

در نامه جو بایدن به نخستین کشوری که اشاره شده، افغانستان است. رئيس‌جمهور امریکا گفته: «نیروهای ایالات متحده برای پاسخگویی به تهدیدهای احتمالی ناشی از افغانستان علیه امریکا و منافع آن، در خارج از این کشور مستقر اند.»

رئيس‌جمهور امریکا همچنین گفته است که عملیات ضد تروریسم امریکا در سوریه و عراق، توانایی‌های داعش را در این کشورها تضعیف کرده است.

در این نامه آمده که در حال حاضر نمی‌توان دامنه و مدت زمان مورد نیاز برای حضور نیروهای امریکایی در منطقه را مشخص کرد، اما واشنگتن تاکید کرده که در صورت لزوم، «برای دفاع از مردم و منافع ایالات متحده» اقدامات بیشتری خواهد کرد.

جو بایدن در نامه‌ خود همچنین به استقرار ارتش امریکا در شبه‌جزیره عربستان، اردن، لبنان، ترکیه، افریقای جنوبی، کوبا و فیلیپین اشاره کرده است.

بیشتر از دو سال پس از خروج نیروهای امریکایی، نگرانی‌های ناشی از فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان همچنان پابرجا است.

شماری از کشورها به‌ ویژه در آسیای میانه، بارها نسبت به گسترش فعالیت گروه‌های تروریستی از افغانستان هشدار داده‌اند.

وزارت خارجه امریکا هم در گزارش سالانه خود از ۲۰۲۲ که در ماه جاری منتشر کرد، گفته است که همسایگان افغانستان به شدت نگران تهدیدات تروریستی احتمالی از افغانستان‌اند.

این وزارت‌خانه همچنین افزود که طالبان با وجودی که تعهد کرده بود اجازه نمی‌دهد خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده شود، همچنان به پناه دادن به گروه‌های تروریستی ادامه داده است.

با این حال، مقام‌های طالبان ادعا می‌کنند که تهدید امنیتی از افغانستان متوجه سایر کشورها نیست و این گروه، گروه‌هایی نظیر داعش را سرکوب کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.