وزیر داخله ایران: افغان‌ها در گذشته نیز حق نداشتند در برخی از استان‌ها حضور داشته باشند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۶

احمد وحیدی، وزیر داخله ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که افغان‌ها پیش از نیز در برخی از استان‌های این کشور حق حضور نداشتند.

یکی از مقام‌های ایرانی چندی پیش اعلام کرد که اسکان و اشتغال افغان‌ها در ۱۶ استان این کشور ممنوع است.

آقای احمدی گفته که ممنوعیت حضور افغان‌ها در برخی استان‌های ایران «موضوع جدیدی نیست» چرا که به گفته او «در بعضی از نقاط از قبل هم همینطور بوده و برخی مناطق مشخص شده که در آنجا اتباع حضور پیدا نکنند و این موضوع نیز در ادامه همین مسئله است».

شهروندان افغانستان که به‌دلیل جنگ و نقض گسترده حقوق بشر مجبور به مهاجرت در ایران شده‌اند، به‌دلیل سیاست‌های متغیر مهاجرتی در این کشور پیوسته با محدودیت‌های اجتماعی چون نداشتن حق دسترسی به آموزش، خدمات اجتماعی و محدودیت در حرکت و جابجایی روبه‌رو بوده‌اند.

در حال حاضر اقامت پناهجویان و مهاجران افغان در استان‌های اصفهان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال‌وبختیاری، کهگیلویه‌وبویراحمد، گیلان، مازندران، سیستان‌ و بلوچستان، هرمزگان و همدان به‌طور کامل ممنوع است.

همزمان با وضع طرح‌ سختگیرانه محدودیت اسکان برای مهاجران افغان، ایران اخیرا بیش از ۴۰۰ هزار افغان مهاجر را که عمدتا از ترس انتقامگیری طالبان به این کشور پناه برده‌ بودند، اخراج کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.