وزیر خارجه ایران: طالبان داعش نیست، بخشی از واقعیت افغانستان است

شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۸

وزیر خارجه ایران می‌گوید طالبان داعش نیست، بلکه بخشی از واقعیت افغانستان است.

حسین امیرعبداللهیان در نشستی در دانشگاه تهران گفت: «امروز طالبان در افغانستان علیه داعش می‌جنگد». با این حال، او تاکید کرد که این بدان معنی نیست که این گروه نباید حکومت فراگیر تشکیل دهد.

آقای عبداللهیان روز شنبه، ۱۸ قوس، باری دیگر تاکید کرد که بدون تشکیل حکومت فراگیر با مشارکت همه اقوام ثبات در افغانستان شکل نخواهد گرفت.

این مقام ایرانی گفت: «در افغانستان شرایط پیچیده‌ای است. اولا افغانستان زمانی می‌تواند در مسیر ثبات و امنیت قرار بگیرد که همه اقوام در اداره کشور نقش داشته باشند. ما به صراحت به مقامات طالبان گفته‌ایم که طالبان و پشتون‌ها بخشی از افغانستان‌اند، نه همه آن.»

زیر خارجه ایران افزود: «لذا ما از ایده دولت فراگیر در افغانستان سخن می‌گوییم و تلاش‌های ما در عرصه دیپلوماسی در این رابطه است».

آقای عبداللهیان تاکید کرد که جمهوری اسلامی برای به رسمیت شناختن طالبان اقدام نکرده است. با این حال، افغانستان یک کشور همسایه ایران است و هر بحرانی که در این کشور اتفاق بیفتد، مردم آن به سوی ایران «سرریز» خواهد کرد.

شکل‌گیری یک «حکومت فراگیر در افغانستان» از مسایلی است که کشورهای همسایه و جهان بر سر آن اتفاق‌نظر دارند.

روز جمعه گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان گفت امریکا با سپردن فهرستی به طالبان، از این گروه خواسته است «حکومت فراگیر» تشکیل دهد.

آقای حکمتیار گفت امریکا به طالبان هشدار داده که اگر حکومت فراگیر تشکیل ندهد، از مخالفان این گروه حمایت خواهد کرد.

با این حال ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اظهارات آقای حکمتیار را تکذیب کرد و گفت این گروه به هیچ کسی قول نداده حکومت فراگیر تشکیل دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.