شورای مقاومت: سازمان ملل می‌‌کوشد طالبان را به‌رغم نقض حقوق‌بشر در جامعه جهانی ادغام کند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۹

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان روز یکشنبه در بیانیه‌ای گفت که مردم افغانستان بیشتر از دو سال است با نقض فاجعه‌بار حقوق‌ اساسی خود مواجه‌اند، اما سازمان ملل «به دیکته بازیگران معین» در پی ادغام طالبان در جامعه بین‌المللی است.

شورای مقاومت بر نقض «فاجعه‌بار» حقوق اساسی مردم افغانستان اشاره کرده و گفته با حاکمیت طالبان مردم از حق مصئونیت حیاتی، حق آزادی بیان، آموزش و کار، حق تعیین سرنوشت سیاسی وغیره محروم شده‌اند.

این بیانیه در سالگرد تصویب اعلامیه حقوق بشر انتشار یافته و از رابطه سازمان ملل با طالبان انتقاد شده است. این شورا گفته که سازمان ملل «توقع اینکه طالبان تعهدات بین‌المللی افغانستان را اجرا کنند، ترویج می‌کند.»

این شورا اقدامات تنبیهی محدود علیه برخی افراد طالبان را حل‌کننده‌ای مشکلات مردم افغانستان نمی‌داند و خواهان تغییر اصولی در رویکرد کشورها به افغانستان است.

به تازگی وزارت خزانه‌داری امریکا اعلام کرد که محمدخالد حنفی و فرید‌الدین محمود، وزیر امر به معروف و رئیس اکادمی علوم طالبان را به دلیل نقض جدی حقوق بشر و سرکوب زنان و دختران تحریم کرده است.

شورای مقاومت ملی اما این اقدامات تنبیهی را ناکافی دانسته و خواهان قطع تمویل مالی طالبان و اجرای قطعنامه‌های مصوب شورای امنیت سازمان ملل در پیوند به مبارزه با تروریسم شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.