وزیر خارجه بریتانیا می‌گوید گزینه به رسمیت شناختن زودهنگام دولت فلسطین را بررسی می‌کنند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۰

دیوید کمرون، وزیر خارجه بریتانیا به سفیران کشورهای عربی در لندن گفت که بریتانیا و متحدانش گزینه به رسمیت شناختن دولت فلسطینی را در نظر خواهند گرفت.

او گفت این اقدام زودهنگام می‌تواند به پایان دادن به درگیری طولانی فلسطینی‌ها و اسرائیل کمک کند.

دیوید کمرون روز دوشنبه، ۹ دلو در یک ضیافت رسمی برای سفیران عرب در لندن اظهارات فوق را مطرح کرده است.

او به آنها گفت که «ضروری است به فلسطینی‌ها و منطقه نشان داده شود که پیشرفت‌های برگشت ناپذیری برای دستیابی به راه حل دو دولتی و مهمتر از همه، ایجاد یک کشور فلسطینی وجود خواهد داشت.»

حسام زوملوت، سفیر اداره خودگردان فلسطین در بریتانیا اظهارات کمرون «تاریخی» توصیف کرده است. او به فایننشال تایمز گفت: «این اولین بار است که یک وزیر خارجه بریتانیا به رسمیت شناختن کشور فلسطین را به عنوان کمکی به راه حل مسالمت‌آمیز[منازعه] در نظر می‌گیرد.»

اظهارات وزیر خارجه بریتانیا خشم نمایندگان حزب محافظه کار را که کنترول حکومت بریتانیا را در دست دارد، برانگیخته است. آنها می‌گویند که این اقدام بریتانیا پاداشی به حماس خواهد بود.

نخست وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه از موضع وزیر خارجه‌اش فاصله گرفت و گفت که تغییری در موضع آن در مورد مسئله فلسطین نیامده است.

ریشی سونک گفت که موضع سنتی بریتانیا حمایت از راه حل دو دولتی است و کشورش در زمان مناسب که به نفع داعیه صلح در منطقه باشد، از تشکیل دولت فلسطین حمایت خواهد کرد.

پیش از این آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در ماه نوامبر گفت که راه حل دو دولتی «تنها راه برای تضمین امنیت پایدار برای اسرائیل و تنها راه برای اطمینان از دستیابی فلسطینی‌ها به آرزوهای مشروع خود برای ایجاد کشوری مستقل» است.
با این‌حال بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مسئله تشکیل کشور مستقل فلسطینی را رد کرده است و گفته که چنین دولتی با توجه به حادثه ۷ اکتوبر، امنیت دولت اسرائیل را به خطر خواهد انداخت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.