یک مسئول جبهه مقاومت: اقدام چین برای مشروعیت بخشیدن به یک گروه تروریستی نگران کننده است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۰

مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی روز سه‌شنبه پذیرش اعتمادنامه سفیر طالبان از سوی رئیس‌جمهور چین را «گامی عمیقاً نگران کننده بسوی مشروعیت بخشیدن به گروه تروریستی طالبان» توصیف کرد.

علی‌میثم نظری این اقدام چین را اشتباهی فاحش خواند.

آقای نظر افزود که «اقدام عمیقا نگران کننده» چین نشان دهنده بی‌توجهی این کشور به اصول حسن همجواری با افغانستان است.

وزارت خارجه طالبان روز سه‌شنبه اعلام کرد که شی جین‌پینگ استوارنامه اسدالله بلال کریمی را به عنوان سفیر و نماینده طالبان در چین پذیرفت.

مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت در پستی در شبکه اجتماعی اکس نوشت که «مشروعیت واقعی تنها از طریق اراده و انتخاب مردم افغانستان به‌دست می‌آید.»

علی‌میثم نظری افزود: «رویکرد [چین] که ظاهرا برای دستاوردهای سیاسی کوتاه مدت تنظیم شده، اما با مشروعیت بخشیدن بدون دلیل به گروهی به خاطر برنامه‌های بی‌ثبات‌کننده و تروریستی‌اش معروف است، می‌تواند تنش‌ها در داخل افغانستان و سراسر منطقه را تشدید کند.»

چین اولین کشوری بود که برای افغانستان تحت کنترول طالبان سفیر جدید فرستاد. در ماه سنبله، ملا حسن آخوند، رئیس‌الوزرای طالبان اعتمادنامه سفیر جدید چین را پذیرفت.

شماری از کشورها مانند ایران، ترکیه، پاکستان، روسیه و چین اعضای طالبان را به‌عنوان دیپلومات و سرپرست نمایندگی‌های سیاسی و قنسولی افغانستان پذیرفته‌اند. سفیران و نمایندگان این کشورها نیز در کابل حضور دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خانه به دوشان
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.