مقام‌های طالبان و اوزبیکستان درباره همکاری‌های بیشتر سرحدی دیدار کردند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۱

وزیر دفاع طالبان و رئیس استخبارات و سرحدات اوزبیکستان درباره مسایل سرحدی و همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی گفت‌وگو کردند.

یعقوب مجاهد در دیدار با عبدالسلام عزیزوف، روز چهارشنبه گفت که 'باید کارهای بیشتری برای استحکام سرحدات کشور' شود.

به نقل از صفحه وزارت دفاع طالبان در شبکه اکس، مجاهد به جانب اوزبیکستانی اطمینان داده که از «پروژه‌های انکشافی و سرمایه‌گذاری» اوزبیکستان در افغانستان محافظت می‌کنند.

اوزبیکستان حضور شبه نظامیان اوزبیک در شمال افغانستان، مانند تحریک اسلامی اوزبیکستان و کتیبه امام بخاری را تهدیدی برای امنیت خود می‌داند. این کشور در زمان حکومت پیشین نیز با طالبان رابطه داشت.

اوزبیکستان و کشورهای دیگر آسیای میانه امیدوارند که طالبان فعالیت‌های گروه‌های شبه نظامی را کنترول کنند، قولی که طالبان بارها به کشورهای همسایه داده است.

مجاهد به عزیزوف گفت: «ما طی سال گذشته کارهای زیادی را در سرحدات کشور انجام دادیم و مصمم هستیم در آینده نیز کارهای بیشتری را برای استحکام سرحدات کشور انجام دهیم.»

اوزبیکستان همانند دیگر کشورها، تاکنون طالبان را به رسمیت نشناخته است. این کشور به‌رغم انتقاد از طالبان برای ساخت کانال انتقال آب از قوش‌تپه، روابط تجاری و سیاسی خود را با طالبان حفظ کرده است.

طالبان در ماه قوس ۱۴۰۱ از ساخت کانال قوش تپه در شمال افغانستان به ارزش بیش از ۷ میلیارد افغانی خبر داد. ساخت این کانال با انتقادات و نگرانی‌های فراوانی از جانب کشورهای همسایه به‌ویژه اوزبیکستان مواجه شده است.

رئیس‌جمهور اوزبیکستان در ماه سنبله هشدار داد که طالبان در حال ساخت کانال انتقال آب قوش‌تپه است و این امر می‌تواند رژیم آب و تعادل را در آسیای میانه به طور اساسی تغییر دهد.

کانال قوش تپه، بخشی از آب رودخانه آمو را به سوی مناطقی در شمال ولایت‌های بلخ، جوزجان و فاریاب هدایت می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.