افسر سابق نیروی دریایی امریکا: اگر طالبان نظامیان سابق را نکشد گرسنگی آن‌ها را می‌کشد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۱

یک افسر سابق نیروی دریایی امریکا در جلسه کمیته روابط خارجی کانگرس گفت طالبان در تعقیب نیروهای امنیتی پیشین و خانواده‌های‌شان‌اند.

مایکل سیزمار با توجه به وضعیت اقتصادی بدی این نظامیان گفت اگر طالبان آنها را زندانی یا نکشد، بیکاری و گرسنگی مانند تهدیدی مرگبار در انتظار آنهاست.

کپیتان سیزمار در جلسه شهادت کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفت که تعداد زیاد از نظامیان پیشین و اعضای خانواده‌های شان توسط طالبان کشته شده و این کشتار همچنان ادامه دارد.

او از اعدام یک افسر زن در برابر چشمان شوهرش، بریدن سر یک کودک ۱۲ ساله در پنجشیر و حلق‌آویز شدن دو عضو امنیت ملی سابق به رغم داشتن نامه عفو طالبان یاد کرد.

این افسر سابق نیروی دریایی امریکا گفت که نظامیان پیشین افغان صادقانه در کنار نیروهای امریکایی برای کشورشان خدمت کردند اما اکنون تنها گذاشته شدند.

او افزود اسناد زیاد در ارتباط با نظامیان افغان که مورد شکنجه قرار گرفته یا کشته شده‌اند جمع‌آوری کرده اند.

شمار دیگر از نظامیان پیشین امریکایی هم در این جلسه با بر شمردن موارد متعدد از گرفتاری نظامیان پیشین و خطراتی که اکنون آنها و خانواده‌های‌شان را در افغانستان تهدید می‌کند، سخن گفتند.

یک نظامی پیشین امریکا وضعیت بسیاری از سارنوال‌های حکومت پیشین را که با نیروهای امریکایی و بین‌المللی همکار بودند بسیار بد توصیف کرد و گفت که اکنون آنها به نحوی در بازداشت خانگی بسر می‌برند.

او از کانگرس و وزارت خارجه امریکا خواست که روند صدور ویزا برای این افراد را تسهیل و تسریع کنند.

بسیاری از کسانی که در کمیته روابط خارجی کانگرس امریکا شهادت دادند گفتند که شیوه برخورد امریکا با متحدان افغان آنها می‌تواند بر همکاری دیگران در آینده با امریکا تاثیر بگذارد.

امی مارتین، یکی دیگر از شاهدان این جلسه که خود را نماینده نسل بعد از حملات یازده سپتامبر خواند خطاب به اعضای حاضر در جلسه گفت که تصمیمی که آنها در قبال همکاران افغان جا مانده امریکا در افغانستان می‌گیرد، بر نسل او و نسل‌های بعدی تاثیر خواهد گذاشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.