سیگار می‌گوید سازمان ملل برای پروژه‌هایش حدود سه میلیارد دالر به افغانستان انتقال داده است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۱

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) اعلام کرد که سازمان ملل از زمان بازگشت طالبان ٢.٩ میلیارد دالر را به این کشور انتقال داده است.

سیگار در گزارش تازه خود نوشت امریکا در این مدت ٢.٦ میلیارد دالر در اختیار سازمان ملل قرار داده است.

دفتر سیگار در گزارشی که روز چهارشنبه (١١ دلو) نشر کرد، نوشت که سازمان ملل و دیگر سازمان‌ها این مقدار پول را برای کمک‌های بشردوستانه هزینه کرده‌اند.

برپایه این گزارش، ١.٧ میلیارد دالر از این کمک‌ها از بودجه وزارت خارجه امریکا و اداره توسعه بین‌المللی این کشور برای حمایت از فعالیت‌های بشردوستانه در افغانستان تامین شده است.

در این گزارش آمده است که به دلیل کاهش کمک‌های اهدا کنندگان، احتمال کاهش کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان وجود دارد.

در گزارش سیگار آمده است که طالبان از انتقال پول از طریق سازمان ملل به افغانستان به بانک مرکزی تحت کنترول این گروه سود برده، زیرا سازمان ملل به واحد پولی افغانی نیاز دارد و آن را در بدل دالر از بانک مرکزی افغانستان تحت کنترول طالبان به دست آورده است.

در گزارش سیگار همچنین آمده است کمک‌های خارجی برای حمایت از افغانستان در ٢٠ سال گذشته بیش از ٨ میلیارد دالر در سال بوده است که ٤٠ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهد و سه چهارم آن را تامین مالی می‌کند.

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش ماه عقرب خود اعلام کرد که امریکا در دو سال گذشته بیش از ٧ میلیارد دالر برای امور بشردوستانه و پناهجویان افغان مصرف کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
آخرین شاه ایران
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.